Михајловић: Нови закон ће штитити и невенчане жене од насилних партнера
Председница Координационог тела за родну равноправност Владе Србије Зорана Михајловић сматра да би због пораста породичног насиља требало изменити дефиницију породице у Кривичном закону како би се заштитиле све жене - како венчане, тако и невенчане, а насилници завршили на суду.
У 70 одсто случајева насилници добију условну казну коју потом нико не прати, рекла је Михајловић, која сматра да су подаци о насиљу над женама поражавајући јер је казнена политика блага и недостају услуге намењене жртвама насиља, као што су СОС телефони и сигурне куће.
"Насиље над женама мора да се заустави. У 2014. години је убијено 27 жена, од почетка године пет. Не можемо више да седимо и чекамо да нам се ове ситуације понављају, то су биле наше сестре, пријатељице, комшинице, неке нисмо ни знали, али смо о њиховим судбинама сазнали из медија", истакла је Михајловић.
Промена свести
Михајловић такође сматра да се мора активније радити на промени свести људи.
"Годинама смо изложени економским потешкоћама које доводе до социјалне и културне беде и отуђења људи, али то не сме да нам буде изговор за нечињење. Морамо сви заједно да мењамо оно што је скоро постало модел понашања и да зауставимо насиље", категорична је министарка.
Због њих, али и оних које би сутра могле да постану само статистика, морају се изменити прописи и дефиниција породице у Кривичном законику; мора да се усагласи са дефиницијом из Породичног закона да би све жене биле заштићене без обзира на то да ли су у браку, вези или било ком другом односу.
Михајловић је навела податке који кажу да полиција током године прими више од 20.000 пријава, док центри за социјални рад региструју више од 9.000 жртава насиља у породици.
Свака пета жена прогањана је од стране члана породице, садашњег или бившег партнера, жртве више пута пријављују полицији насилнике који углавном добију само упозорење, поступци дуго трају, нема бесплатне правне помоћи за жртве, а у 70 одсто случајева насилници добију условну казну коју потом нико не прати, указала је Михајловић.
Зато не треба да чуди што жене одустају и трпе насиље, закључила је Михајловић и нагласила да је свесна где живи, али и да је ту да би рушила предрасуде, охрабрила жене да насиље пријаве и да се боре за себе, на исти начин на који ће се она борити за њихово право на достојанствен и економски бољи живот.