МИХАЈЛОВИЋ: Жене воде политику мушки
Председница Координационог тела за родну равноправост и потпредседница Владе Србије Зорана Михајловић изјавила је да жене данас, укључујући и њу, мушки воде политику и да је потребно више жена у политицком и друштвеном животу како би се њихов положај у друштву поправио.
Она је рекла да жене да би опстале у политици морају да решавају проблеме на исти начин као и мушкарци.
- Због тога сматрам да у политичком животу и парламенту мора да буде више жена јер само тако оне могу да утичу да се положај жена ван парламента побољша - рекла је Михајловић за данашње издање Политике.
Она је указала да је Србија потписала бројне конвенције о родној равноправнопсти, да је усвојила бројне стратегије и акционе планове, али да се положај жена у стварном животу није много променио.
Формира се радна група
Како је додала Михајловићева, Координационо тело за родну равноправност при Влади Србије ради и на усклађивању кривичног и породичног права да би се насиље у породици, у коме су често жртве жене, третирало као кривично дело.
Она је рекла да је Координационо тело донело одлуку да се да се формира радна група која ће ускладити породично и кривично право да би се насиље у породици третирало као кривично дело које се гони по службеној дужности.
- Оне су и даље мање плаћене од мушкараца, теже се запошљавају, лакше отпуштају и нема их много на местима одлучивања - рекла је Михајловић истичући да је због тога за њу, родна равноправност велики изазов.
Она је казала да очекује да ће закон о родној равноправности, након што прође јавну расправу, бити усвојен до краја ове или почетком следеће године.
Тај закон доноси могућности да се жене више укључе у друштвени и политички живот, истакла је она.
- Иако свако треће место у парламенту данас припада жени ја мислим да се у Србији данас не води женска политика. Жене у политици данас, а ту сврставам и себе, мушки воде политику. Решавамо проблеме на исти начин на који их решавају и мушкарци да бисмо ту опстале, јер не можемо другачије. Због тога нам је потребно више жена у политичком животу, у Влади Србије и више солидарности међу женама - рекла је Михајловић.
Она је навела податке да ниједно државно предузеће нема директорку или председницу управног одбора, да од 16 локалних самоуправа у Србији само Смедерево има градоначелницу, а да од осам државних факултета само Универзитет уметности има ректорку.
Такође је додала да за 128 година постојања САНУ ниједна жена није била на његовом челу.