Милер: Јужни ток блокиран да би се наставио транзит гаса кроз Украјину
Главни циљ блокирања пројекта "Јужни ток" био је задржавање транзита гаса кроз Украјину, оценио је данас челник "Газпрома" Алексеј Милер на конференцији "Европа и Евроазија на путу ка новом моделу енергетске безбедности".
"То што нису дали да се реализује пројекат 'Јужни ток' и позивају се на то да 'Газпром' није био спреман да ради по прописима Трећег енергетског пакета и поштује европско законодавство - то није истина", рекао је Милер.
"У стварности, циљ је био да се сачува постојеће стање - транзит преко територије Украјине. Никаквог другог циља блокирања 'Јужног тока' у ствари, нема", казао је челник руског енергетског гиганта.
Милер је такође рекао да је систем за дистрибуцију гаса Украјине "најслабија карика" која у себи носи "невероватно висок конфронтациони потенцијал".
"Треба схватити да је 90 одсто транзита руског гаса преко територије Украјине у Европу, усвари био поклон Совјетског Савеза Украјини, који је добила почетком 1990-их. Међутим, када се поклон почиње користити као инструмент манипулације, то не може дуго да траје", казао је он.
РИА Новости је из Берлина пренела и изјаву министра енергетике Русије Александра Новака да ће Москва са великом вероватноћом одустати од транзита гаса преко Украјине после 2019. године јер се уговор неће продужавати.
"Зато су сада сви напори усмерени на то да се реализује изградња дистрибутивне инфраструктуре у Турску, на границу Турске и Грчке, и допремање гаса потрошачима југоисточне и централне Европе том новом маршрутом", казао је Новак.
Милер је, пак, истакао да ће "Газпром" почети изградњу "Турског тока" чим добије све неопходне дозволе, као и да ће радити у оквиру Трећег енергетског пакета приликом изградње инфраструктуре.
"Газпром ће радити строго по прописима тржишта и Трећег енергетског пакета", казао је он, додајући да ће гасовод бити постављен по принципу диверсификације транспортних маршрута.
Милер је рекао да тај модел не умањује транзитне ризике и упозорио да би највећа грешка била да се помисли да ће блокирањем и 'Turskog тока' остварити циљ "који је неко поставио".
Према његовим речима, тај обим гаса отишао би једноставно на друга тржишта, а друго, "Газпром" има конкурентску предност у "способности да држи паузу".
"Ако треба, ми ћемо држати ту паузу, уколико нас на то приморају", казао је Милер.
Истичући да је "Газпром" био, јесте и биће поуздан партнер европских потрошача, Милер је рекао да "поштен и отворен заједнички рад" води до "обнављања поверења, које је умногоме нарушено фобијама, често у медијима".
Он је нагласио да ће руски гас остати незамењив елемент за европско гасно тржиште, а тендецнија раста удела руског гаса на европском тржишту ће се задржати. Према наводима агенције Итар Tass, удео руског гаса на тржишту Европе до 2020. године могао би порасти до 35 у односу на садашњих 30 одсто.