МИНИСТРИ СРБИЈЕ: Како су се показали?
04.08.2014.
09:26
Коментари (0)
СРБИЈА - У понедељак, 4. августа, навршава се првих 100 дана рада Владе Србије, формиране након ванредних парламентарних избора одржаних 16. марта ове године. Премијер Србије Александар Вучић најавио је да ће за првих 100 дана рада бити испуњено све оно што је најавио у свом експозеу за скупштинском говорницом приликом избора актуелне Владе. А шта су конкретно урадила министарства?
- Њен кабинет и канцеларија за европске интеграције која обавља послове стручне координације, правовременом и ажурном реакцијом, успели су да обезбеде још пре донаторске конференције 80 милиона евра бесповратних средстава. Добар део средстава билатералних донација обезбедили су у координацији НИПАК и канцеларије, а иницијативом министарства је аплицирано за Фонд солидарности ЕУ још крајем маја да на време припреме захтевну апликацију, чиме ће се обезбедити додатних 40-50 милиона бесповратне помоћи.
- Иницирани су бројни сусрети са колегама из земаља ЕУ, а у циљу убрзања динамике преговора и што скоријег отварања поглавља.
- Потписан је први пут финансијски споразум ИПА 2013 у износу од 15 милиона евра за структурне реформе којим ће се по први пут средствима ЕУ управљати институцијама Србије.
- 31. јула је усвојен и Национални програм за усвајање правних тековина ЕУ.
- Један од најважнијих резултата рада Министарства здравља јесте рад на смањењу листи чекања, направљена је јединствена листа чекања, који су сачинили предлоге како да се проблем превазиђе, а прве резултате очекујемо већ до краја године.
- Олакшани су и услови за упућивање лекара на специјализацију и ужу специјализацију.
- Покренут је и пројекат реконструкције четири клиничка центра у Србији.
- Успешно окончани преговори са синдикатима који су довели до регулисања здравствених књижица односно заштите за све раднике предузећа у реструктуирању, и њихове породице.
- Урађен и, од стране владе, синдиката и међународних организација, подржан Предлог закона о приватизацији.
- Првих 100 дана рада обележиле су катастрофалне поплаве у којима су припадници МУП дали свој максимум како би сваки живот био сачуван и како би се спречиле још веће последице.
- Смењени су поједини начелници управа који нису имали задовољавајуће резултате у свом раду, пре свега у борби против трговине наркотицима. Значајно су смањени и целокупни трошкови у Министарству.
- Усвојени су Закон о заштити потрошача, измене и допуне Закона о електронским комуникацијама и Закона о поштанским услугама. Усвојен је и Предлог о поштанским услугама. Усвојен је и Предлог закона о извозу и увозу наоружања и војне опреме.
- У процесу digittalizacije проширена је иницијална мрежа која тренутно покрива 85 одсто становника Србије. Донет је и Правилник о преласку са аналогног на дигитално емитовање ТВ сигнала, којим се дефинипе да ће процес дигитализације битиокончан и пре 17. јуна 2015.
- Потписани уговори о обнови тврђаве Голубац и о изградњи система за водоснабдевање на Сребрном језеру код Великог Градишта.
- Урађен нацрт закона о изменама и допунама Закона о високом образовању и упућен Влади на усвајање.
- Потписан Споразум о учешћу Србије у оквирном програму за истраживање и иновације Хоризонт 2020.
- Успешно реализован завршни испит у основном образовању.
- Нацрт Закона о енергетици и полазни елементи за реконструисање Србијагаса, коју су на усаглашавању са Енергетском заједницом и Европском комисијом.
- Током поплава сачувани су кључни производни објекти (ТЕНТ и Костолац) и поред катастрофе која је задесила нашу земљу очувана је енергетска стабилност.
- Низ мера које су довеле до почетка производње угља у Колубари након поплава, која је тренутно достигла ниво од 50.000 тона дневно.
- Најважнији део рада овог министарства је ангажовање свих чланова током катастрофалних поплава. Настављено је са рашчишћавањем и асанацијом терена, а и даље постављају понтонске мостове и реконструишу мање путеве, где је то могуће.
- Реализоване су вежбе Гром 2014, Плави одговор 2014, Платинасти вук 2014 и здружена вежба Раваница 2014.
- Министарство правде је предложило осам правосудних закона, које је након тога усвојила Народна Скупштина.
- Отворене су две нове Канцеларије за алтернативне санкције, тако да данас у Србији ради њих 17, а циљ министарства је да се у Србији до краја године отвори још осам нових.
- После 40 година Београд ће добити нову зграду суда у коју ће бити смештено парнично одељење Првог основног суда. Радови на некадашњој згради Аероинжењеринга су завршени, а почетак рада суда је планиран за 1. септембар.
- Све је припремљено за почетак трансформације и професионализације клубова, остаје да Влада донесе коначну одлуку.
- Завршени су закони о спорту и антидопингу и Стратегија развоја спорта у Србији, а започете измене закона о младима.
- Расписани су конкурси за доделу награда у средњим школама и за докторске и мастер студије у иностранству. Организовани су и волонтерски кампови за помоћ у општинама настрадалим у поплавама.
- На билатералном плану министар спољних послова Ивица Дачић је у Београду био домаћин високим званичницима 17 земаља, а искористио је и својих 12 путовања на међународне скупове за низ билатералних сусрета.
- После две деценије добили смо дозволу за директне летове са САД
- Убрзана је реализација инфраструктурних пројеката који већ годинама касне: Жежељев мост, деоница УБ – Лајковац, ислаћен је аванс кинеском партнеру, што је био услов за почетак радова на деоницама Обреновац – Уб – Љиг.
- Започете су припреме општина због боље и ефикасније комуникације Владе са локалним самоуправама.