МИШЧЕВИЋ: Западни Балкан може бити део решења европских питања
Мигрантска криза је показала да западни Балкан може бити део решења бројних питања с којима се Европа данас суочава, сматра Тања Мишчевић, шефовица Преговарачког тима Србије за чланство у Европској унији.
Социолог Владимир Вулетић истовремено констатује да само заједнички наступ земаља региона доноси и свакој појединачно решења, док Аксел Дитман, амбасадор Немачке у Београду истиче посвећеност Бундестага питању западног Балкана и његовом месту у ЕУ.
Сви они говорили су на скупу "Консолидација европске идеје на Западном Балкану", коју организују Београдски фонд за политичку изузетност и Фондација Фридрих Еберт, где је Тања Мишчевић констатовала да земље региона можда нису одлучујући фактор, али да се без њих нема правог и доброг решења.
Мишчевић: Мигрантска криза показала да западни Балкан може бити део решења за спољну политику
Мишчевић је оценила и да позицијски документ посланика Социјалдемократске партије (СДП) у немачком Бундестагу о евроинтеграцијама земаља региона, представља мрачну слику ситуације из 2015, додајући да није сагласна са свим примедбама.
Како је објаснила, мигрантска криза је показала да западни Балкан може бити део решења, али не само за то, већ и за друга питања, попут енергетске уније, глобалне стратегије спољне политике и политике безбедности...
Мишчевић се није сложила ни с тим да земље западног Балкана не стављају акценат на поглавља 23 и 24, истакавши да Србија ради на њима како би их отворила још током холандског председавања.
СРБИЈА НА ДОБРОМ ПУТУ: Немачка у потпуности подржава отварање поглавља 23 и 24
Вулетић: Неопходно да се историја сагледа из другог угла
Социолог Владимир Вулетић је истакао да су проблеми Балкана такви да се налазимо у зачараном кругу у којем лоша економија представља проблем да се развију демократске институције.
Према његовим речима региону недостаје да се историја сагледа из позиције другог, односно да, примера ради, јавност Хрватске сазна поглед на Олују из очију Србије, као и обрнуто, да грађани Србије виде како на ратове 90-их гледају грађани Хрватске.
Дитман: Србија напредује у добром правцу
Амбасадор Немачке у Србији Аксел Дитман је указао да је Немачка потпуно посвећена агенди из Солуна и питању чланства земаља западног Балкана у ЕУ, истичући да је на почетку његовог мандата у Београду у посету Србији дошла немачка канцеларка Ангела Меркел која је отворено пружила подршку нашој земљи на путу евроинтеграција.
Констатујући да Србија напредује у добром правцу, Дитман је подсетио да су у децембру отворена два поглавља, и да немачка влада даје пуну подршку да се у првој половини ове године отворе још два - 23 и 24.
- Реч је о безбедности и владавини права. Не ради се о нечему што Србија и друге земеље у региону морају да раде због Брисела, већ морају због себе и трансформације свог друштва. Зато је веома важно дати пуну подршку томе - рекао је Дитман.
Када је реч о привреди немачки амбасадор је истакао да је у Србији дошло до низа веома важних реформи.
- Веома је важно да се с њима настави, али и да се обезбеди фокус на владавини права - рекао је Дитман.