Митови и истине о говору папагаја
Све животиње комуницирају са нама, али само птице имају способност да опонашају људски говор и то на било ком језику на свету. Зато и постоји много митова о томе како, зашто и које врсте могу да науче да причају. Да ли знате шта су чињенице, а шта фикција?
Мит - Сви папагаји могу да науче да говоре
Већина папагаја заиста има развијену способност да успешно опонаша звуке из свог окружења па и људски говор, али неки папагаји никада неће проговорити ни једну једину реч! Зашто? Једноставно, зато што је сваки папагај индивидуа за себе. Неке врсте, попут Амазонског папагаја или Афричког сивог папагаја имају већу склоност ка имитирању говора. Научници и даље не могу са сигурношћу рећи зашто је то тако.
Мит – Папагаји су једине птице које говоре
Када поменемо говор птица, увек помислимо на папагаје што је и нормално јер су они најчешћи пернати кућни љубимци. Постоје многе друге врсте птица које такође могу да говоре, а неке нас могу изненадити. Mynah птице, необични и егзотични љубимци, су одлични имитатори људског говора. Вране, гаврани и остали представници Цорвид врсте брзо и лако уче да опонашају говор, мада не звуче толико јасно као папагаји. Чворак, птица певачица пореклом из Европе имитира говор сасвим јасно и разговетно. Најимпресивнији имитатор је Аустралијска птица певачица која поред говора може да опонаша и невероватно сложене звукове као што је звук електричне тестере. Дакле, иако су папагаји најпознатији брбљивци, свакако нису једини.
Мит - Папагаји говоре јер имају гласне жице
Иако папагаји могу да произведу идентичну боју гласа као власник, они звукове производе без гласних жица за разлику од људи. Вокални тракт птица је врло сложен. Орган за певање се код птица певачица и папагаја налази на дну гркљана, између плућа и душника. Ваздух који пролази кроз орган за певање вибрацијом на зидовима ствара звук. Иако је фасцинантно да папагаји говоре без гласних жица, још је необичније што праве исте звукове као и људи и то без усана и зуба. Само покушајте да изговорите реч “папагај” некористећи усне, и видећете.
Мит - Ако научите папагаја да звижди, неће научити да прича
Многи власници су у заблуди да ако науче папагаја да звижди, касније неће хтети да говори јер је то теже. Баш напротив! И треба прво почети са једноставнијим звуцима, па кратким речима, а онда покушати са смисленим реченицама. Важно је да папагај има жељу за интеракцијом са власником, било да му пуштате звук звона на телефону или понављате речи. Охрабрите га и наградите сваки пут када понови нешто, па макар то био и звиждук. Неки папагаји науче да говоре, чак и када не вежбате са њима.
Мит - Само мужјаци могу да науче да говоре
Тачно је да, код неких врста папагаја, мужјаци имају већи репертоар звукова и речи, али увек постоје изузеци. И женке могу да савладају говор, али ће им требати више времена и рада. Боља склоност ка имитацији код мужјака има везе са њиховим природним понашањем у дивљини, где су гласнији. Женке имају способност да опонашају звукове, али не и склоност па је процес дужи. Женке и мужјаци Амазонског папагаја или Афричког сивог папагаја су подједнако добре причалице и брзо уче речи и фразе. Нема правила. Неки папагаји су талентовани за говор, а други напросто нису.
(njuska.com)
Погледајте најпопуларнију ''причалицу'' међу папагајима.