Митови из серија и филмова који су нас преварили (ВИДЕО)
Због техничког напретка у последњих неколико деценија, филмови и серије изгледају све веродостојније и уверљивије, па не чуди што људи често радије верују ономе што су видели на филму или серији, него стварним чињеницама.
Управо зато верзије стварних догађаја са малих и великих екрана, поготово оне коју су засноване на истинитој причи, главни су кривац за заблуде које део јавности сматра истинитим.
Рецепт сценариста и режисера је да се популарна прича базира на појединим истинитим елементима, а да јој се потом додају детаљи како би крајња верзија била оно што публика жели да види и у шта жели да верује.
Због жеље за што већом гледаношћу филма или серија, а самим тим и зарадом неке лажи су се толико пута поновиле, да велики број људи чврсто верује у њих, а ево и листе митова у које нас је уверио Холивуд.
Наполеон је био низак
У скоро сваком филму или серији чувени француски војсковођа је био представљен као низак човек, због чега га увек и глуме ниски глумци, а понекад чак и патуљци.
Наполеон је толико постао познат по својој висини, да су људи измислили такозвани Наполеонов комплекс, синдром ниског човјека.
По овом комплексу, да би човјек компензовао мали стас, понашаће се агресивније и доминантно. Баш као Наполеон.
Права истина је да Наполеон Бонапарта није био толико низак, већ је био прилично просјечне висине за то вријеме.
Ватрене стреле
Сваки филм или серија чија се радња одвија у средњем веку, а у бар једном делу се приказује битка, неизбежне су запаљене стреле, међутим оне се у стварности нису користиле. Наиме, овакво оружје било веома опасно, с обзиром на то да су градови готово у потпуности били изграђени од сламе и дрвета, тако да би употребом ватрених стрела борци ризиковали да читав град изгори у пламену током саме борбе, а онда би сама битка била бесмислена, јер нико не жели да освоји спаљени град.
Једине ситуације у којима су се користиле запаљене стреле, било је када су намерно желели да спале непријатељски град или село, али Холивуд и продуцентске куће серија се ипак држе оваквих стрела у свим филмовима и серијама, просто због тога што изгледају ефектније од обичних.
300
Чувени филм “300” уверио је готово цели свет да се у Термопилима борило само 300 војника Спарте.
Идеја у томе да се шачица Спартанаца борила против Персијанаца у Термопилима звучи као невероватна филмска прича, што управо и јесте.
Истина је да је првобитно из Спарте кренуло пет хиљада војника, али се већи део њих повукао. То повлачење није било довољно велико да сведе војску на триста, већ на три хиљаде.
Прича о три стотине ратника који се херојски боре против многобројније војске, заправо је мит који је служио да подигне морал људи након пораза од Персијанаца, а Холивуд је то веома добро искористио.
Титаник је био неуништив
Култни филм “Титаниц ” режисера Џејмса Камерона, једна је од најемотивнијих филмских, љубавних прича свих времена.
Ипак, оно што радњи даје крајње драматичан и трагичан тон је потпуно измишљено.
Сцена у којој брод тоне, изгледа још трагичније, јер је то наводно био брод који не може да потоне, па се у филму предочава како се догодило нешто незамисливо. У стварности, компанија која је изградила брод, никада није тврдила да “Титаник” не може да потоне, а овај мит је измишљен како би се дало на значају драмском ефекту. (Вијести)
Прочитајте и:
Топ 10 изјава у 2014. : "Ово ми је омиљена оптужница"
ЈЕДИНАЦ, ГЕЈ, НАРКОМАН: Митови о мушкарцима који носе минђуше