Много Американаца пријављено агенцијама за наплату дугова
VASSINGTON - Више од 35 одсто Американаца има дугове и неплаћене рачуне због којих је пријављено агенцијама за наплату потраживања, наводи се у студији коју је објавио Урбан институт из Вашингтона.
Ти потрошачи касне с дуговима по кредитним картицама и рачунима за болничке услуге, а не подмирују ни потраживања из стамбених кредита, кредита за аутомобиле и за студирање.
Грађанин може бити пријављен агенцијама за принудну наплату чак и за неплаћене чланарине у теретани и неплаћене рачуне за мобилни телефон, а то му потенцијално може наудити код кредитног бироа или код следећег потенцијалног послодавца, рекла је Каролина Ретклиф из Урбан института.
"Отприлике, свака трећа особа крај које прођете на улици имаће посла са извршитељима, а то може утицати на одлуку послодавца да ли ће да вас запосли и хоћете ли добити стан који желите", изјавила је Ретклифова.
Истраживање указује на узнемирујући тренд: дуговања Американаца као физичких лица остају константна упркос томе што су САД као целина смањиле задужење по кредитним картицама откако се 2009. године Велика рецесија званично завршила.
Американци су све уреднији у месечном измиривању обавеза, а само 2,44 одсто рачуна по кредитним картицама је непокривено дуже од 30 дана. У последњих 15 година, тај просек је износио 3,82 одсто.
Међутим, отприлике исти проценат људи и даље бива пријављен због неплаћених рачуна, показује студија коју је Урбан институт спровео заједно са Институтом за кредитна задужења потрошача.
Њени резултати се готово поклапају с резултатима истраживања америчке централне банке из 2004. године, када је агенцијама за принудну наплату било пријављено 36,5 одсто задужених грађана.
Америчка индустрија за наплату дуговања запошљава 140.000 радника који годишње принудно наплате око 50 милијарди долара, показује засебна студија, коју је ове године објавио огранак америчке централне банке за Филаделфију.
Дуговања, која се предају на извршење, углавном су концентисана у јужним и западним државама САД. Становништво у тексашким градовима бива пријављено агенцијама у великом броју – таквих дужника у Даласу је 44,3 одсто, у Ел Пасу 44,4 одсто, у Хјустону 43,7 одсто, Мек Алену 51,7 одсто и Сан Антонију 44,5 одсто.
Готово половина становника Лас Вегаса, који су поднели највећи терет пуцања кредитног балона за некретнине из доба Велике рецесије, има посла са извршитељима. Непропорционално велики број таквих грађана је и у другим јужним градовима: Орланду, Џексонвилу, Мемфису, Колумбији и Џексону.
Са друге стране, у Минеаполису је само 20,1 одсто таквих грађана, а слични постотак их је у Бостону, у Хонолулуу и Сан Хосеу.
Само 20 одсто Американаца који имају неки кредит упадају у било каква дуговања, али висок ниво кредитних задужења не води увек ка новим ангажманима извршитељских агенција, пошто дуг углавном потиче од стамбених кредита.