Николић: Србија ће бити сигурно место за инвестиције
БЕОГРАД - Србија је доказала своју решеност да једном за свагда успостави систем који ће од ње створити сигурно место за инвестиције, поручио је председник Србије Томислав Николић у разговору са италијанском министарком Федериком Могерини.
15:00 - "Све што смо урадили на путу евроинтеграција урадили смо у циљу да наша земља постане модерна, уређена држава и од тог циља нико ко Србији жели добро не сме да одступи", рекао је Николић.
Николић је додао да је садашња државна администрација доказала решеност да Србију уведе у Европску унију и да ће се то одвијати оним темпом који Србија буде усагласила са Бриселом.
Могерини је рекла да је Балкан регион од изузетног значаја за Италију, а посебно је то Србија, и да је управо због тога одлучила да посети све главне градове европских држава током шестомесечног председавања Италије Европском унијом. Она је обећала помоћ Италије Србији у процесу евроинтеграција, истакавши наду да ће у периоду председавања Италије Србија успети да отвори нека важна поглавља у преговорима са Европском унијом.
Николић је искористио је посету министарке Могерини да упути позив председнику Италије Ђорђу Наполитану да посети Србију, саопштила је Прес служба председника.
14:15 - Обострано је констатовано да су односи две земље пријатељски и веома блиски. Председник Владе Вучић је рекао да је Италија једна од најпоузданијих партнера Србије, да је сматрамо искреним пријатељем и захвалио на подршци Рима процесу европских интеграција Србије.
Фредерика Могерини је подвукла значај континуитета пријатељских односа и нагласила да ће Италија и даље подржавати европску перспективу Србије, као наставак дијалога са Приштином. Договорено је да се заједничка седница две Владе одржи пре краја ове године у Београду и да она буде посвећена пре свега економским питањима и темама из области енергетике.
Теме разговора биле су и ситуација у региону, као и криза у Украјини. Она је изразила очекивање да ће Србија у наредном периоду повећати ниво усаглашености спољне политике са ЕУ, док је шеф српске диломатије Ивица Дачић поручио да Србија на томе ради и одбацио да је било икаквих ултиматума с тим у вези.
"Србија има за циљ усаглашавање своје спољне политике са европском, што значи да ћемо у наредном периоду, до завршетка свих тих поглавља, нарочито поглавља 31, ићи ка томе да испунимо своје обавезе", рекао је Дачић на заједничкој конференцији за новинаре са Могеринијевом.
На питање новинара да ли су Србији били постављани било какви ултиматуми на било коју тему и да ли је било притисака, Дачић је то одлучно одбацио.
"Ово је нормалан разговор и дијалог, имаћемо га више пута за време италијанског председавања, и са Италијом и ЕУ ћемо сарађивати најискреније и отворено", рекао је Дачић.
Подсетивши да у октобру предстоји скрининг за поглавље 31 које се тиче спољне политике, Дачић је навео да је у последња три месеца дошло до значајног напретка у у повећању процета усаглашености наше спољне политике са ЕУ и да је тај проценат сад већи од 70 одсто.
Могерини и Дачић су се данас сложили и да ће сарадња две земље бити интензивна и оперативна.
"Србија с Европом дели исте приоритете: привредни развој и запошљавање. Са задовољством примећујем да је српска влада, упркос поплавама, одлучно кренула да спроводи реформе и прилагођава се европским стандардима као што је усвајање реформе у области тржишта рада", рекла је Могерини.
Биће речи и о помоћи у обнови подручја погођених поплавама, дијалогу Београда и Приштине, билатералним односима, а нарочито о економској сарадњи, регионалној сарадњи и стратегији ЕУ за јадранско-јонски макрорегион.
Очекује се да током италијанског председавања ЕУ буду отворена преговарачка поглавља 32 и 35.
Министар без портфеља у Влади Србије Јадранка Јоксимовић каже да посету шефице италијанске дипломатије види као заинтересованост и подршку Италије која је преузела председавање ЕУ, политици проширења, посебно западног Балкана, а тиме и Србије.
"Истовремено, ово је показатељ и добрих и снажних билатералнх односа", рекла је Јоксимовићева.
Када је реч о односима две земље, Могерини је навела да ове године славимо 135.годишњицу дипломатских односа и да је са 3,5 милијарде евра у трговинској размени, две милијарде евра у инвестицијама и 500 предузећа, Италија најважнији трговински партнер и инвеститор у Србији.
"Али свесни смо да су потребни и нови видови сарадње, како у привреди, тако и у области истраживања и иновација. Зато је пре неколико недеља председница регије Фурланија-Венеција-Јулија, Дебора Серакјани, посетила Београд у пратњи делегације од тридесетак привредника и потписала споразуме управо у областима од стратешког значаја за Италију и Србију, односно у областима енергетике, инфраструктуре, саобраћаја, научног истраживања", рекла је Могерини.
"После поплава које су тако тешко погодиле вашу земљу, Италија се одмах покренула и у Бриселу дала свој допринос за помоћ Србији, али то, наравно, није довољно јер солидарност сада треба да се испољи кроз привредну сарадњу и улагање италијанских предузећа у Србију", нагласила је шефица италијанске дипломатије.