МОЖДА ЈЕ ОВО ПРАВИ СПОРТ ЗА ВАШЕ ДЕТЕ: Рагби постаје све популарнији у Србији
Када се спомене реч "рагби" код нас вероватно се прво помисли на Амерички фудбал. Истина је, у ствари, да је овом спорту претходила друга игра са лоптом која се, по легенди, први пут заиграла у енглеском градићу Рагби давне 1823. године.
Добивши име управо по овом месту, рагби је временом одвојен у три варијанте. Класичан рагби подразумева петнаест играча са обе стране, који у нападу не смеју шутнути лопту напред, али могу са стране другим играчима у линији. Главни циљ јесте спуштање лопте у простор иза гола - тзв. есеј - који вреди пет поена, а након тога изводи се шутирање на противнички гол које може донети још два поена.
ДЕЦА У ТЕРЕТАНИ - ДА ИЛИ НЕ? Ево шта кажу стручњаци!
Још два битна елемента рагбија јесу мол (када се лопта налази на земљи, играчи оба тима похитају ка њој) и скрам (прекид игре, када се играчи у посебној формацији "гурају" ради освајања лопте). Поприлично компликована правила поједностављена су у другој варијанти, тзв. "рагби 13" који броји два играча мање. Касније је дошло и до настанка "седмице" која ће се и играти ове године на Олимпијади у Рију.
Како је текао развој овог спорта у Србији?
Током Првог светског рата, Краљевина Србија је послала одређен број деце на рехабилитацију и школовање у Единбург. Управо су овде први пут Срби имали контакт са рагбијем - младићи су показали заинтересованост и жељу за напредовањем, иако никад нису видели тај спорт.
Тако је 11. априла 1918. године екипа под називом "Србија" одиграла своју прву утакмицу против британских доминиона, победивши 8:3. Они који су посматрали меч сведочили су да су српски момци одиграли као један, управо тако победивши знатно јачег противника.
ИСТРАЖИВАЛИ СМО И ОЗБИЉНО СЕ ЗАБРИНУЛИ: Шта наша деца једу за ужину? (АНКЕТА)
Рагби се поново ''буди'' у Србији
Оптимистички поглед на овај спорт у Србији има Стеван Илијашевић, некада и сам рагбиста, данас председник Рагби савеза Србије. Он тврди да се "рагби поново буди у Србији, постаје све популарнији и све више младих се укључује у спорт".
"Он има доста дугу и успешну традицију на овим просторима, тако да су сви пуни ентузијазма и спремни да уложе труд у циљу раста нашег спорта. Неколико клубова је основано у протеклих 12 месеци широм Србије, што представља позитивну чињеницу за просперитет рагбија у земљи".
АКО ОВО РАДИТЕ, ОДМАХ ПРЕКИНИТЕ: Овим поступцима уништавате сопствено дете!
Наравно, једна од амбиција јесте и наступ на Олимпијади, у рагбију седам. Међутим, тај спорт је и даље у почетним фазама, па тако и даљи развитак у Србији тек следи. Милан Орловић, координатор такмичења у Првенству Србије, тврди да се квалитет српског рагбија може побољашти "кроз дистрибуцију квалитетних играча у најјаче европске лиге".
"Материјала свакако има на претек. То би био сјајан начин да се добију играчи високог квалитета за репрезентацију, а онда ни Олимпијада не би била далеко. На томе се доста интензивно ради, а резултате ћемо, надам се, видети већ за пар година. За сада иде добро, али је још увек почетак".
ЗДРАВО, ЗДРАВЉЕ! Покрени се, продужи живот
Са жељом да се нездраве навике искорене, портал SrbijaDanas.com покренуо је кампању ''ЗДРАВО, ЗДРАВЉЕ! Покрени се, продужи живот'', која ће трајати шест месеци и кроз различите садржаје у вези са здравим навикама, спортом и исхраном имати један циљ – да у Србији расту здрава деца.
Кроз истраживања и теме које се из различитих углова баве здрављем представљаћемо начине да дете остане здраво, како да се правилно храни и начине да се физички активира и заволи спорт.
Наша мисија ће бити да променимо поразну статистику и спречимо развијање темеља за настанак тешких болести које лоша исхрана и физичка неактивност узрокују, али и да укажемо на повољан утицај добрих навика на ментално здравље.