Може ли Дачић да помири Русију и Украјину?
Министар спољних послова Ивица Дачић, који од првог јануара преузима у име Србије председавање ОЕБС-ом, имаће задатак да стиша страсти које је изазвала криза у Украјини.
Да ли ће Србија имати кључну улогу у помирењу Русије и Украјине, сазнаћемо почетком следеће године, а прогнозе амбасадора САД, Немачке и Русије су да су шансе велике и да Србија може бити мост који ће повезати две стране и довести до компромиса.
Политички аналитичар Цвијетин Миливојевић је ипак мало опрезнији. Како је рекао за Србију Данас, помирење зависи од директног односа Москве и Вашингтона.
Миливојевић је, са друге стране рекао да је председавање ОЕБС-ом за Србију изузетно корисно, посебно када се у обзир узме да је Србија донедавно на међународним скуповима углавном била негативна тема.
''Srbija ће добити на позитивном дипломатском имиџу, јер после толико година, сем оне када је Вук Јеремић председавао скупштином УН од тада нисмо имали такву врсту медијске позорности на великој сцени. Најчешће су то били неки међународни сусретии у којима је Србија углавном била негативна тема'', објашњава Миливојевић.
Раст угледа Србије, као и могућност успостављања јаких билатералних односа, у том смислу су главни позитивни аспекти новог задатка српског шефа дипломатије.
''Srbija ће добити на дипломатском имиџу, на једној врсти медијске промоције. Неспорно је да садашњи министар спољних послова уме да одржи позорност камера на себи. Сад, какви ће заиста бити ефекти свега тога - ја и нисам неки велики оптимиста да ће Србија изаћи као заслужни фактор смирења тензија у Украјини'', каже Миливојевић за наш портал.
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров оценио је да председавање Србије ОЕБС-у велики изазов, али да званични Београд може да буде фер посредник у решавању конфликата и изразио поверење у непристрасност и објективност Србије.
Генерални секретар ОЕБС-а Ламберто Занијер оценио је да су предности Србије ангажованост на европском путу, јаке везе с Москвом, као и искуство у регионалним конфликтима и њиховим последицама.
''Srbija је научила неке горке лекције, које сада може да примени у другачијем контексту", приметио је Занијер.
Погледајте и: