ИЗВОЗ РАКИЈЕ: "МУЧЕНИЦА" муку мучи
Србија годишње извезе нешто више од 29.000 ракије, што је поражавајуће мало. Од продаје странцима, за девет месеци смо зарадили само 482.000 евра.
Иако се бусамо у груди како је ракија наш највећи бренд у свету, са извозом овог алкохолног пића у потпуности смо затајили. Према подацима агенције "кјуб риск", Србија је од почетка године, на иностраном тржишту, пласирала само 29.688 литара ракије.
Стручњаци кажу да је та количина мала и смешна, и да је некада сам "Прокупац", док је радио, дневно пунио 20.000 боца.
"Извоз је симболичан, а потенцијал огроман", каже Иван Урошевић, председник Групације произвођача ракије при Привредној комори Београд, за Вечерње Новости. "Главни проблем је што ми наш национални производ не ценимо. За неког ко се озбиљно послом бави, та количина извезене ракије је занемарљива. Нажалост, нико није нашао за сходно да види какви су нам потенцијали, јер овај извоз који је омогућен за руско тржиште, дешава се једному сто година. Земље се деценијама боре да уђу на њихово тржиште, нама се указала шанса, али нема количине.
Како каже Урошевић, могућност да се потенцијал прошири је велика, али са овим законом, шансе су врло мале. Залиха има, али не довољно да би то и извезли. Наиме, наујвеће количине ракије налазе се код индивидуалних произвођача, на "црном" тржишту, и њих закон не познаје.
Подаци "Кјуб риск" агенције показују да је за првих девет месеци ове године извезено ракије за 482.291 евро. Прошле године овог алкохолног пића извезли смо за нешто више од 518.000 евра.
Како каже Урошевић, регистровани произвођачи не могу да одговоре на захтев иностраног тржишта, а држава би морала да буде посредник у тој трговини. Србија би требало да искористи ниску откупну цену воћа, и да прерадом у ракију, зараду вишеструко увећа.
Погледајте и:ДОМАЋА РАКИЈА: Ако нема акцизу - није легална!