МУЧИЛИШТА ЗА СТАРЕ: Стрме степенице и мрачне собе, то је оно што их тамо чека!
Према евиденцији Министарства за рад о старим лицима у Србији брине 120 приватних домова, међутим, тај број је релативно много већи јер многи послују без дозволе и поштовања основних стандарда.
Колико је ситуација озбиљна, говоре подаци да сваке године инспекција рада затвори десетак нелегалних домова, али се њихов број и поред тога не смањује, јер их се годишње отвори двапут више.
Званичних података о броју дивљих геронтолошких центара нема јер су многи регистровани као привредна друштва, дневни боравци за старе, пансиони, самачки хотели , па чак и као туристичке агенције, али процена је да је њихов број троструко већи од званичног броја. Како су капацитети државних домова за старе углавном попуњени и на кревет се често чека годинама, предузетници су у бризи о старијим суграђанима видели уносан бизнис.
Међутим, пошто приватници тешко могу да прикупе новац за отварање домова са по неколико стотина, па и више од хиљаду лежајева прибегавају раду на црном. Овакав рад иза себе често крије недостојне и нељудске услове живота и крајње нехумано поступају са корисницима дома.
“То су углавном приватне куће претворене у старачке домове, и оно чега сам се нагледала нема ни у филмовима. Стрме степенице, собе мрачне као у тамници и скучене, остава претворена у собу, једно купатило на њих 30. прва препорука коју смо добили је да најпре проверимо да ли имају потребну документацију, сви су, наравно, потврђивали да имају, али када бисмо им затражили, показали су нам празне папире“, прича Ивана П. за Ало.
Погледајте и: