МУЋКЕ У ЕПС: Обрадовић штелује тендер за страну фирму
ЕПС је расписао тендер за посао вредан око 15 милиона евра у коме су постављени такви услови да одговарају само једној страној компанији док елиминишу домаћа предузећа.
Тендер, чији је рок продужен до 26. овог месеца, расписан је за набавку - јединственог информационог система за обрачун и наплату електричне енергије. Досад су деценијама решења за наплату радиле домаће фирме, међу којима и Електротехнички факултет.
Према сазнањима „Блица“, једина компанија којој одговарају услови тендера је страна компанија САП. С овом истом фирмом ЕПС је већ склопио један посао откако је на месту директора Александар Обрадовић, а директор ИТ сектора Драган Јеремић. Прошле године склопили су уговор за „пословни софтвер“ вредан 3,99 милиона евра до ког се дошло - директном погодбом.
Тендер већ у старту има услов који фаворизује ову компанију, а то је да понуђач „има најмање један пројекат имплементације софтвера минималне вредности уговора од три милиона евра“. Међу условима из конкурсне документације којима се елиминишу домаће компаније је - да су у последње три године имали пословни приход чија вредност по години износи минимално десет милиона евра. Домаће компаније чак ни у заједничкој понуди не могу овај услов да задовоље.
У конкурсној документацији има ставки које се односе на пословни капацитет предузећа. Дефинисано је неколико услова који су практично неоствариви за српске компаније. Услови, међутим, имају исту шему, а то је да - није пресудан предмет набавке већ време у коме је нека компанија одрадила постављање неког, било ког софтвера и висина зараде у том послу.
У брижљиво постављеним условима су и они који се односе на техничку спецификацију која мора бити задовољена. Тако - понуђач посла мора да нуди софтвер који је активан код бар једног корисника са минимум милион мерних места. С овим условом домаће компаније не треба ни да шаљу коверте са понудама. У Србији досад није ни постојала компанија која има једног клијента са више од милион мерних места.
Водило се рачуна и у делу какве кадровске капацитете треба да има добитник посла. Иако се стиче утисак да се условом код руководиоца пројекта и интерне контроле квалитета са захтевом знање српског језика и говор и писање фаворизују домаће компаније, оне међутим ни у овом делу нису у игри. Остали услови су такви да они којима је српски матерњи практично испадају. Према сазнањима „Блица“, само компанија САП има радно ангажоване кадрове којима одговарају сви наведени услови.
Прочитајте и: