РАМЕ УЗ РАМЕ СА СРБИМА: "Ко то жели, ко то смије, раставит нас од Индонезије"
"Земље региона показале су да немају самосталну спољну политику и да су подложне притисцима..."
Војнополитички аналитичар Мирослав Лазански прокоментарисао је за наш портал одлуку Индонезије о давању подршке Србији и гласању "против" пријема Косова у Унеско. Лазански је напоменуо и да управо пише песму баш о тој земљи под називом "Ко то жели, ко то смије, раставит нас од Индонезије".
Земље које су стале уз Индонезију
Међу земљама које нису подржале пријем Косова, осим Индонезије, нашли су се Бразил, Кина, Шпанија, Русија, Индија, Казахстан, Палестина, Северна Кореја, Словачка, Уругвај, Венецуела. Уздржани су, између осталих, били Босна и Херцеговина, Колумбија, Грчка, Нигерија, Перу, Пољска, Румунија, Сингапур, Тринидад и Тобаго, Тунис и Замбија.
Наиме, зачуђује што је Индонезија као најмногољуднија земља с муслиманском већином, с обзиром да је Ислам најзаступљенија религија којој припада 88 одсто њених становника, подржала Србију, а с друге стране, земље нашег региона окренуле јој леђа.
Лазански као коментар на одлуке бивших југословенских република о давању подршке пријему Косова у Унеско, има само једну реч – срамота!
- Ужасна је срамота ово што су направиле бивше југословенске републике и то ће заувек остати записано у историји - каже индиспонирано Лазански.
Лазански истиче да су оне, на првом месту, показале да не воде рачуна о солидарности са Србијом, а као другу чињеницу истиче да у бившим југо-републикама имамо такође Србе као грађане.
- Гласањем на начин како су гласале, те државе заправо раде против интереса дела свог становништва. Не верујем да ти Срби који живе у Словенији, Хрватској, Црној Гори и Македонији не показују никакав интерес за културну баштину српске нације на Косову. Оваквим гласањем су владе тих држава ишле против воље дела свог становништва - каже Лазански.
Традиционално добри односи
Председница Скупштине Србије Маја Гојковић захвалила је данас Индонезији што је на Генералној конференцији Унеска гласала против предлога да Косово постане чланица те организације.
У разговору са делегацијом Индонезије, коју предводи заменик министра спољних послова Абдурахман Фахир, Гојковић је рекла да је и на тај начин Индонезија потврдила пријатељство са Србијом.
Гојковићева је нагласила и да су односи Србије и Индонезије традиционално добри и да постоји обострани интерес да се унапреде.
"Мило за драго"
Он наводи да су земље региона у случају да су гласале под притисцима Немаца, Американаца, Француза итд, показале да немају самосталну спољну политику и да су подложне притисцима, већ гласају онако како гласају велике силе.
- Све те земље отишле су из Југославије под паролом да желе да буду самосталне, суверене, независне итд. Ако није та опција у питању, већ су свесно ишле против државе Србије, онда Србија треба да води рачуна о реципроцитету тј. када дође до неког новог гласања у неком међународном телу, а у питању је интерес тих република, Србија треба да врати мило за драго -истиче Лазански.
За крај, на питање да ли ће Индонезија остати доследна приликом следећег гласања, Лазански даје духовиту опаску:
- За две године не знам ни да л` ћемо да постојимо, па видите да ове црне рупе шетају свемиром!