Мустафа прети повлачењем потписа са споразума о ЗСО
Уколико Уставни суд у Приштини одлучи да је Бриселски споразум о Заједници српских општина противан косовским законима, он неће бити спроведен, изјавио је такозвани премијер Иса Мустафа.
Мустафа је рекао да је тај споразум потписао тек када је добио гаранције од ЕУ и Америка да неће бити могуће формирати "трећу власт на Косову".
Вучић: Србија ће дати озбиљан одговор
Премијер Александар Вучић изјавио је синоћ у Москви, након разговора са руским председником Владимиром Путином, да ће Србија дати озбиљан одговор на најаву Приштине о суспензији споразума о Заједници српских општина, који ће се пре свега тицати Европске уније.
"Ми морамо да имамо озбиљан и одговоран одговор и он ће уследити у данима који су пред нама, а који се тиче пре свега Европске уније и њиховог односа према свима нама. Видећемо, да не прејудицирам", рекао је Вучић.
Премијер је затражио од Брисела да се изјасни о томе, а данас ће се, како је најавио, срести са блиском сарадницом високе представнице Федерике Могерини и генералном директорком за Западни Балкан, Западну Европу и Турску у Европској служби за спољне послове Анђелином Ејхорст.
"Неко је ставио свој потпис, мој потпис нешто значи, потпис било кога из Србије за мене је нешто значио и Борка Стефановића и Бориса Тадића и Ивице Дачића. Њима њихови потписи не значе ништа, а то су урадили дан пошто су добили Споразум о стабилизацији и придруживању са ЕУ", рекао је Вучић.
"Тачке споразума о ЗСО биће прослеђене у Уставни који ће одлучити. Ако Уставни суд буде рекао да нека од тачака споразума није у складу са косовском Уставом, ми их нећемо спровести, а ако цео споразум буде проглашен противуставним, онда га нећемо спровести", рекао је Мустафа.
О томе ће, казао је, одлучити Уставни суд, а у супротном споразум ће бити спроведен јер је то међународна обавеза.
Након вишенедељне блокаде косовског парламента због противљења три опозиционе партије примени споразума о формирање Заједнице српских општина, такозвана косовска председница Атифета Јахјага је у договору са парламентарним странкама документ проследила Уставном суду на изјашњавање.
Радикални опозициони покрет Самоопредељење поручио је јуче да они неће признати ни одлуку Уставног суда и да ће, свеједно, наставити са блокадом парламента.
Овакав развој догађаја, дан након што је Приштина у Стразбуру потписала Споразум о стабилизацији и придруживању са Европском унијом, у Србији се сматра опструкцијом спровођења Бриселског споразума.
На најаве из Приштине реаговала је синоћ и Европска унија поручивши да обе стране у дијалогу Београда и Приштине морају да примене оно што је договорено.
"Све што је договорено у контексту дијалога треба применити без обзира на унутрашње процедуре које не желимо да коментаришемо", поручила је портпаролка високе представнике за спољну политику Маја Коцијанчич.