НЕМАТЕ ПОСАО? На интернету је минималац 1.000 евра
Плата од најмање 1.000 евра је минимална зарада коју би могли да остварите ако радите на Интернету, али је за то потребна не само промена закона, већ и начина размишљања, изјавио је данас кодиректор конференције "Нова енергија" која ће бити одржана од 29. априла до 3. маја на Копаонику, а којој је циљ да подстакне такозвану "интернет економију".
На овој регионалној конференцији, централне теме ће бити Интернет бизнис, Електронска управа, Медији на Интернету, PayPal и остали платни системи, Интернет маркетинг, Интернет промоција, Друштвене мреже и све што обухвата економију знања, а детаљи су доступни на сајту novaenergija.rs.
Кодиректор Роберт Чобан изјавио је да је је адут Србије традиција знања и образовања. "Ми имамо младе који говоре неколико језика, чији су родитељи 60-их година били у конекцији са светским трендовима. То је наслеђе које би требало да реактивирамо", поручио је Чобан.
Израел као пример
Он је навео пример Израела, који располаже сличним ресурсима као и Србија, али су у тој земљи 80-их година решили да улажу у образовање, младе, старт апове, ИТ индустрију. "Израел, слично као и Србија нема нека природна богатства гас, нафту, итд, али има људе који су им највећи потенцијал. Они су средином 80-их потпуно окренули своју економију и од једне земље која је до тада била позната само по производњи јужног воћа и брушењу дијамата, постали су економија која је данас на 25. месту на листи Светске банке", рекао је он.
Србија је, како је нагласио, сада у сличном положају, јер "наши људи бриљирају широм света".
"Поновна реиндустријализација са класичном индустријом је потпуно неизводљива и нећемо још дуго моћи да будемо конкурентни Турцима, или Кинезима, ни када је реч о брзини, квалитету или ценама производа. С друге стране, наши програмери, ИТ стручњаци, сјајни су где год да оду. Управо је окретање тим технологијама будућност Србије", рекао је он.
ПР конференције "Нова енергија" Мина Смиљанић изјавила је да је тема конференције усмерена ка Интернет економији, јер баш тај вид економије може да препороди привреду Србије и региона. "Циљ нам је да привучемо што више младих, али и сви остали су добродошли. Програм ће трајати три цела дана, када ћемо се трудити да прикажемо најновије трендове када је реч о интернет пословању", рекла је она.
Смиљанић је навела да је циљ да се људи усмере ка интернет пословању. "Када би енергију коју људи улажу да напусте ову земљу и да у иностранству нађу своје парче хлеба, употребили да овде покрену свој бизнис, више би постигли", оценила је она.
Према њеним речима, план је да конференција буде једна од најпосећенијих и да се привуче што више људи. У том циљу, наводи, котизације су беслатне, а смештај у МК ресорту кошта већ од 25 евра за полупансион. "То је за некога ко жели да улаже у своје знање прихватљиво", казала је.
Променити начин размишљања
Торбица је рекао да је у Србији потребно мењати прописе, али и начин размишљања, јер је могуће зарадити и више од 1.000 евра на Интернету. "Можда делује сумануто, јер већина људи прима много мању плату од 1.000 евра, али кад радите на Интернету то је минималац. Зарада коју можете да остварите може да иде и до 5.000 евра, а уз то уживате у послу. За тако нешто, потребна је не само промена законских оквира, већ и начина размишљања, али и подршка и дијалог са државом", сматра Торбица.
Он је навео да се последњих неколико година у Србији стално прича да је криза, да је лоше, није добро итд, а он тврди да је то само стање свести. "Зато смо и одлучили да направимо конференцију и да дамо оно што је потребно - нову енергију", поручио је он, додајући да је најзанимљивије то што ова индустрија не захтева улагање у новцу, већ само промену начина размишљања.