Најбогатији у 2014. увећали богатство за 92 милијарде долара
Упркос кризи, у 2014. години 400 најбогатијих људи у свету повећало је богатство за 92 милијарде долара, на 4,1 хиљаду милијарди долара.
Шестогодишња економска криза умало је срушила банкарски систем САД, а тиме и цео свет. Краткорочни скокови који су будили наду у глобалном опоравку нису били довољни. Украјинска криза, односно заоштравање односа САД и њених савезника са једне и Русије са друге стране, држи свет у рецесији.
Како обично бива, сналажљивом ништа не шкоди. Осетан број богатих увећао је вредност имовине, мада су неки и поклекли.
Највећи раст богатства остварио је кинески милијардер Џек Ма, бивши учитељ енглеског језика и суоснивач Алибабе, коме је богатство у 2014. порасло за 25,1 милијарду долара, што је, како се наводи, прилично велики помак за човека који је свој посао започео у властитом стану 1999. и који је пре само неколико месеци био "тежак" 3,5 милијарде долара.
Његово богатство нагло је скочило после јавне понуде деоница Алибабе у септембру ове године, а његов колега из фирме, Јозеф Тсаци, своје богатство увећао је за нешто мање од шест милијарди долара.
Американац Ворен Бафет прати Алибабиног сувласника, који је свом богатству додао 13,7 милијарди долара, пошто је његова компанија Беркшир хатвеј (Берксхире Hathaway) порасла 28 одсто после неколико успешних инвестиција. Бафет је, захваљујући таквом расту богатства, превазишао мексичког милијардера Карлоса Слима и постао друга најбогатија особа на планети.
Трећи највећи раст богатства у 2014. имао је кинески предузетник, Ванг Јианлин, који је своје богатство повећао за 13 милијарди долара, захваљујући јавној понуди деоница своје компаније (Далиан Wande) чиме је заслужио и титулу најбогатијег човека Азије.
Следи оснивач Фејсбука, Марк Закерберг, који је повећао своје богатство за нешто више од 10 милијарди долара. Проблем за његову компанију, како се наводи, могао би бити заоштравање односа САД-а и Русије, поготово након што су руске власти блокирале Фејсбукову страницу која је подржала протесте опозиције против председника Владимира Путина.
У истраживању Блумберга наводи се и да је руски бизнисмен, Владимир Јевтушенко, некада 14. најбогатији човек у Русији, у септембру завршио у кућном притвору после истраге прања новца у фирми Башњефт, коју је Јевтушенко контролисао преко своје групације АФК Система. Суд је наложио и национализацију Башнефта, чиме је Јевтушенко изугубио 8,1 милијарду долара и место на Блумберговој листи 400 најбогатијих милијардера.
Ни Шелдон Аделсон, власник највеће светске коцкарске компаније, Лас Вегас Сандс, није боље прошао, иако није завршио у притвору, пише Блумберг. Деонице његове компаније пале су у годину дана 25 одсто, што је значило и губитак за Анделсона од 8,7 милијарди долара. Деонице компаније пале су пошто је кинески председник Ши Ђипинг објавио рат корупцији, чиме је посебно притиснуо Макао, коцкарску енклаву у Кини из које долази више од половине прихода ласвегашке компаније, вредних 13,8 милијарди долара.