Јефтин живот, али глава у торби: Ово су најповољнији градови за живот
Многи људи који уместо да оду негде на десетодневни одмор и обилазе музеје, практикују да отпутују у другу земљу и тамо проведу читаве месеци, или чак и целу годину. Неке земље су јефтиније за живот и пружају могућност да се са мало пара луксузно живи. Међутим, сваку предност живота у њима прати по која опасност јер нижи стандард жначи и мању безбедност.
Ријад, Саудијска Арабија
Традиционални начин живота може да учини идеју о животу у главном граду Саудијске Арабије одбојном због традиционалног начина живота, нарочито за жене. Реч је о изузетно безбедном граду за странце. У четвртима где живе странци није дозвољен приступ религијској полицији, тако да жене имају већу слободу у облачењу, и мушкарци и жене могу се мешати у спортовима и рекреацији на пливању, тенису, добро опремљеним теретанама.
Панама Сити, Панама
Овде је живот слободнији и јефтинији него у Саудијској Арабији. Ту можете доручковати за 38 динара, шољица кафе је 14 динара. Такси је изузетно јефтин, а ако сте храбри, можете се возити и градским превозхом. Преглед код лекара кошта шест долара, пиџама 1,99 долара, месечна кирија између 500 и 800 долара, у зависности да ли је двособан или трособан стан. Пристојна вечера коштаће вас 10 долара, што значи да за две хиљаде долара једна особа може да живи луксузно у Панама Ситију.
Букурешт, Румунија
Иако неки могу приговорити да је реч о оронулом граду, у њему се ипак може уживати. Флаша вина у просеку кошта 4,12 долара, хлеб је такође јефтин. Најбоља места у граду се не налазе у центру, и у њих треба да вас упути неко од локалних становника.
Алжир, Алжир
Због насиља по коме је овај град познат, није баш популаран за имигранте у последње време. У њему су животни трошкови мали, али су и плате ниске. Инжењер или лекар странац добиће већу плату од Алжирца.
Катманду, Непал
Откако је Непал 2007. године постао република, земља се труди да победи сиромаштво и повећа БДП. Доста је учињено, али много тога још треба да се уради. За странце овде је живот јефтин. Векна хлеба кошта 1,26 долара, кутија цигарета само 1,54 долара. Оно што је у овом граду потребно јесте и стрпљење. Електрична мрежа није довољно велика, тако да становништво често остаје без струје.
Дамаск, Сирија
Потпуно је разумљиво што је ово место постало изузетно јефтино. Централни део Дамаска је, међутим, веома чуван и безбедан, и његови становници кажу да живе “под стакленим звоном”. Живот се ту одвија нормално, млади излазе и друже се, ресторани су пуни. Кутија цигарета кошта само 1,58 долара, а боца вина је испод шест долара.
Њу Делхи, Индија
Будући да је реч о седишту владе, у овом граду је храна изузетно јефтина. Систем подземне железнице сасвим добро функционише, у тржном центру Чандни чок шопинг је повољан. Ситне поправке обуће или кућних апарата можете обавити на улици за мање од једног долара.
Карачи, Пакистан
Упркос чињеници да становници овог града живе под сталном претњом сукоба полиције и талибана, град економски напредује. Сматра се једним од мега-градова који се најбрже развијају. То је град у коме кутија цигарета која кошта 1,56 долара што је за три цента мање од векне хлеба. Ствари овде јесу јефтине, али безбедност вам није загарантована.
Мумбај, Индија
Са ценом хлеба од само 91 цент, и где кутија цигарета кошта 1,53 долара, Мумбај спада у крајње јефтине градове. Брза храна која се продаје на улицама изузетно је укусна. Странци који дођу овде треба само мало да се распитају где су ниже цене, и наравно, да се цењкају. Месечни интернет кошта 15 долара, а две биоскопске карте осам долара.