Најнижи раст цена за последњих седам година
БЕОГРАД - Инфлација је у првом полугођу износила два одсто а месечни раст потрошачких цена 0,1 одсто, наводи се у анализи Министартва трговине.
Већи интезитет раста био већи у јануару и априлу, у односу на фебруар, мај и јун, док су у марту цене биле снижене за 0,3 одсто, објашњава се даље.
У анализи се указује да је остварени раст цена у овој години најнижи у последњих седам година, подсећајући да је у јуну 2011. године остварена дефлација, а у јуну 2009. године, цене нису мењане.
На раст потрошачких цена у периоду јануар-јун, највеће учешће имале су цене хране и безалкохолних пића, око 56 одсто, јер су имале раст 3,2 одсто, односно изнад општег раста, показује анализа Министарства трговине.
На другом месту су цене алкохолних пића и дувана, чије учешће износи 25 одсто, али су оне истовремено имале највећи интезитет раста од 6,3 одсто.
Натпросечно су повећане још и цене рекреације и културе 3,2 одсто и здравства 2,2, с тим што је њихово дејство знатно мање, односно износи по око седам одсто. Испод просека су повећане цене ресторана и хотела 1,3, стана, воде, електричне енергије, гаса и других горива 1,1, транспорта 0,7 и остале робе и услуга 0,3 одсто.
Снижење цена је забележено код одеће и обуће 2,8 одсто), намештаја, покућства и текућег одржавања један, образовања 0,7 и комуникација 0,2 одсто.
Министартво истиче да су на кретање цена у првом полугођу утицале, пре свега, цене прерађене и непрерађене хране, цигарета и пића, а затим и цене производа и услуга локалне самоуправе, лекова и гаса за домаћинство.
Те цене су промењене, првенствено по основу повећања стопе ПДВ-а са осам на 10 одсто, осим код пића и цигарета, односно усклађених динарских износа акциза са растом потрошачких цена (цигарете, алкохолна пића, кафа).
У том периоду храна је поскупела за 3,7 одсто (непрерађена девет, прерађена 0,1), алкохолна пића за 1,7, цигарете за 9,6, лекови за 2,9, стамбено комуналне услуге за 4,9, гас за домаћинство 1,8, централно грејање 1,8 и градски превоз 1,9 одсто.
Цене робе широке потрошње, које се слободно формирају, повећане су испод просека 1,5 одсто, и то по основу јануарског повећања од 1,9 одсто, проузрокованог растом курса динара у претходној години. При том, цене бензина су биле су стабилне, са растом 0,6 одсто.
На ублажавање општег раста, деловале су цене роба и услуга, које нису мењане, или су незнатно повећане. Ако се то узме у обзир, цене производа и услуга које чине базну инфлацију су у посматраном периоду повећане за 0,6 одсто, односно индекс потрошачких цена без енергије, хране, алкохола и цигарета исказује толики раст.
У првом полугођу натпросечан раст цена имали су месо, воће, поврће, пиво, дуван, одећа, поправке обуће, снабдевања водом и различитих комуналних услуга, поправке намештаја, мали електрични апарати, алати и опрема за кућу, фармацеутски производи, медицински производии услуге, бицикли, одржавања и поправке возила.
Натпросечно су поскупеле и поштанске услуге, информатичка опрема, опрема за спорт и камповање, ветеринарске услуге, књиге, канцеларијски материјал и пакет аранжмани. Учешће свих тих група у укупном расту је око 31,2 одсто.