НАЈСТРАШНИЈИ АМЕРИЧКИ ЗАТВОР! У њему затворенике муче на најјезивије начине!
Ерик је своје искуство преточио у мемоаре под називом “Последице". У књизи је открио сурове детаље, па чак описао и своју улогу у мучењу завореника, али и како он данас живи са тим.
Мучење затвореника поново је постала једна од централних тема у медијима када је кандидат за номинацију републиканске партије Доналд Трамп изјавио да би легализовао мучење затвореника и дозволио да их даве ако би то сачувало Америку.
Већ дуго медији пишу о мучењима у затвору “Гвантанамо”, а последњи у низу који је открио како суров живот иза решетека може да буде је Ерика Фаира, бивши чувар најозлоглашенијих затвора у Ираку - Абу Граиб и Фалујах.
Ерик је своје искуство преточио у мемоаре под називом “Последице". У књизи је открио сурове детаље, па чак описао и своју улогу у мучењу завореника, али и како он данас живи са тим.
У војску је први пут отишао 1995. године као преводилац за арапски. Било је то у периоду када је на челу Америке био Бил Клинтон. Тад се војска смањивала, па се зато окренуо полицији који је морао да напусти након неколико година службе због срчаних пробелма. Поново се окренуо војсци и овог пута као ветеран и бивши полицијски официр 2004. године придружио америчким снагама у рату у Ираку.
Радио је у неким од најозлоглашенијих затвора као што су Камп Фалујах и Абу Граиб, након чега је распоређен на место аналитичара Националне Сигурносне Агенције (НСА). Те дане памти као најгоре искуство у животу и како каже најстрашнији хорор. Још увек памти и како су се амерички војници брутално понашали према ирачким затвореницима.
О самицама, изгладњивању, ускраћивању воде, ударању песницама, шамарању и другим бруталним методама које су коришћене у том затвору први пут је проговорио још 2007. године у интервјуу за "The Washington пост".
СУКОБ ЗБОГ МУСЛИМАНСКОГ ВЕЛА: "Ер Франс" дозволио стјуардесама да одбију да лете за Техеран
Иако не заступа став да би ратни затвореници требало да уживају исте привилегије као грађани Америке када је у питању испитивање и полицијска истрага, Фаир верује да је сваки облик испитивања који приморава затвореника да погази своју вољу тортура.
- Кад су ометање сна, излагање стресу, ограничавање простора и присилно стајање употребљени са циљем злостављања и манипулације затвореникове воље, то је тортура. Испитивање је појачани интервју, а тортура јаче испитивање. Свака друга дефиниција је довођење у питање базних принципа америчке нације - рекао је Ерика Фаира у интервјуу за "The Daily Беаст".
У самој Америци створена је погрешна медијска слика о овим затворима и свему што се дешава у њима. Зато је и одлучио да проговори у време када тадашњи потпредседник САД Дик Чејни још није признао да је наредио озлоглашени "waterboarding", односно симулирано утапање нити је било извештаја о мучењима у Сенату.
- Владало је мишљење да су "појачане технике" коришћене само у случају једног или два затвореника. Из прве руке знао сам да то није тачно - рекао је Фаир.
Велики делови последњих поглавља "Последица" избачени и то након интервенције НСА. По уговору који је потписао са њима био је у обавези да пошаље текст служби пре објављивања. Након неколико месеци вратили су му своју цензурисану верзију.
Искуство које је преживео променио га је као човека. Сада, како каже, много више верује, иако је био верник и раније.
Шта се догодило у Абу Граибу?
Абу Граиб је затворски комплекс који се налази 32 километра од Багдада у коме се 2004. године налазило 7.490 затвореника. Током рата у Ираку који је почео у марту 2003. године, особље америчке војске и ЦИА кршили су људска права затвореника у затвору Абу Граиб, што је укључивало физичко и сексуално злостављање, мучење, силовање, содомију и убиство. Злоупотребе су изашле на видело са извештајима објављеним крајем 2003. године “Амнести Интернатионал” и “Associated Press”. Уследиле су бројне осуде како у Сједињеним Државама, тако И широм света, иако су војници добили подршку од неких конзервативних медија у Сједињеним Америчким Државама.