НАЈВЕЋА ПРОСЕЧНА ПЛАТА У СРБИЈИ: Први пут прешла износ од 400 евра!
Делегација ММФ 9. јуна 2016. године стигла је у Београд, а у њеном фокусу је реформа јавног сектора и јавних предузећа, а предвиђено је да посета мисије траје око две недеље.
Потпредседница Владе Зорана Михајловић изјавила је поводом посете ММФ-а да очекује да буде успешна четврта ревизија текућег аранжамана Србије са Међународним монетраним фондом јер постоји заједнички интерес да реформе које се спроводе буду ефикасније и брже.
ДЕЛЕГАЦИЈА ММФ СТИЖЕ У СРБИЈУ: Ево шта ће бити кључна питања ове посете
До сада су три ревизије аранжмана закључене с позитивном оценом, а четврта, која је започета уочи ванредних парламентарних избора, још није закључена.
Међутим, шеф Мисије Међународног монетарног фонда за Србију Џејмс Руф поручио је да плате у јавном сектору и пензије неће бити повећане ни ове ни наредне године.
Министар финансија Душан Вујовић изразио је уверење да ће у склопу започетих реформи доћи тренутак када ће бити реално да се преговара о повећању плата и пензија.
Стенд бај аранжман
Србија је са ММФ-ом закључила у фебруару 2015. трогодишњи стенд бај аранжман из предострожности вредан 1,2 милијарде евра, али се влада више пута изјаснила да је њено опредељење да не повлачи тај новац.
- Сигуран сам да ћемо у наставку започетих реформи доћи до тачке када је реално да се разговара и о повећању плата и пензија - рекао је Вујовић.
ВУЧИЋ ОТВОРЕНО: О рушењу у Савамали, новој влади и будућности Србије
Он је истакао да Влада Србије чини све да структурним реформама и борбом против сиве економије омогући квалитетне услове за привредни раст и повећање стандарда грађана.
Ипак, просечна плата у Србији у мају месецу 2016. године износи 401 евро, што је навише у протеклих 10 година.
Премијер Александар Вучић изразио је наду да ће до краја године до повећања плата и пезнија доћи.
- Просечна плата говори да је приватни сектор ојачао своја примања а очекујемо крајем године, да и у јавном сектору примања буду већа – навео је Вучић.
Реални раст је 3,5 одсто у првом кватралу, додао је. Рекао је да мисли да се привредна активност од октобра 2015. налази на путањи узлазног тренда.
ВУЈОВИЋ: Биће разговора о повећању плата и пензија!
Уколико се вратимо деценију уназад, видећемо да је просечна плата у мају месецу 2007. године износила 325 евра што је за 76 евра мање него што је то случај ове године.
У мају 2012. године просечна плата у Србији износила је 361 евро, што значи да у последњих 5 година повећање износи чак 11,1 одсто.
Што се ситуације у региону тиче, у Србији је током 2015. просечна плата највише увећана, за чак 35 евра.