Након изјаве да су СРБИ КРИВИ за бекство Албанаца у ЕУ: Његову смену тражи 125 организација
Преко 120 невладиних организација на Косову и Метохији затражило је смену косовског министра Ваљона Муратија, због изјаве у којој је за миграцију косовских Албанаца окривио мањинске заједнице које, како је рекао, имају повлашћен положај, јавља радио КиМ.
Пет српских невладиних организација и Косовско стратешко акциона мрежа (КСАМ), коју чини 120 невећинских организација, захтевају извињење Владе и хитну смену тзв. министра за дијаспору Муратија.
“Ова изјава, која долази од стране високог функционера Владе, још једном открива лицемерје и цинизам када се говори о посвећености изградњи мултиетничког друштва међу политичком елитом у Приштини, а истовремено показује да су оправдани страхови српске и осталих заједница у вези дискриминације и непоштовања њихових загарантованих права, која су само мртво слово на папиру”, наводи се у саопштењу достављеном РТВ КиМ.
У саопштењу невладиних организација оцењује се да "врло опасна изјава Муратија представља наставак добро познатог манира да се за све неуспехе политичке елите у Приштини кривица тражи у српској заједници".
Организације које су подржале захтев за смену су 120 невећинских организација и појединаца чланова Косовско стратешко скционе мреже, Центар за оријентацију друштва (ЦОД Косово, Штрпце), Институт за развој цивилног друштва “Innovate” из Лепосавића, Слободна продукција из Новог Брда, Центар за развој заједнице из Клокота, Институт за територијални економски развој из Зубиног Потока, наводи радио КиМ.
“Такве изјаве воде ка мобилизацији људи на етничкој основи, која је уперена пре свега против српске заједнице и директно угрожава физичку безбедност грађана и имовине неалбанских заједница", наводи се у саопштењу и додаје да се мора зауставити манипулисање незадовољством већинске заједнице тренутним социоекономским стањем и "потпиривање етничких подела од стране елита у Приштини".
Подсећа се да су српској заједници још увек у свежем сећању догађаји од 17. марта 2004. године, али и последње рушилачке демонстрације у Приштини.
“Ово је, такође, вид притиска Приштине којим поручује да неће да одустане од ушанчених максималистичких ставова при преговорима у Бриселу којима се стаје на пут компромисном решењу и даље се одлаже оснивање Заједнице српских општина”, истиче се у обраћању и захтева успостављање поштовања принципа политичке одговорности за изјаве изречене у јавности.
“Сведоци смо да овакве изјаве не доприносе сарадњи и да политичка елита у Приштини још увек није спремна да прихвати легитимне захтеве и права осталих заједница”.
Прочитајте и: