НАРОДНИ ОБИЧАЈИ ЗА ПЕТРОВДАН: Ево шта данас ОБАВЕЗНО морате да урадите
Српска православна црква и верници данас славе Дан светих апостола Петра и Павла, празник у народу познат под именом Петровдан за који се везује велики број обичаја и веровања која потичу још из prethrišćanskog времена.
Петровдан је црквени и народни празник посвећен светим апостолима Петру и Павлу, који се слави 29. јуна по јулијанском тј. 12. јула по грегоријанском календару.
Шта значи када вас сврби леви длан или десно уво? Ево како то тумаче НАРОДНА ВЕРОВАЊА
Верује се да је данашњи дан један од кључних датума летњег циклуса празника. Има много заједничког са Ивањданом, главним летњим празником, који је прослављен само неколико дана раније. Девојке, ако сте 7. јула посадиле жито, данас треба да погледате да ли је и како никло. Ако су клице као прстенови, ове јесени ће те се сигурно удати.
КО ПРЕЖИВИ, ПРИЧАЋЕ: Невероватан пад температуре за викенд - данас паклених 37 степени!
Ипак, и Петровдан има много својих обичаја од којих већина потиче из времена пре прихватања хришћанства.
Петровдан се сматра за календарску границу у години - после њега у природи наступају промене, које указују на приближавање јесени. Народ је веровао да после Петровдана време бива хладније, да се сунце окреће зими, да птице престају да певају, а трава да расте. На овај празник се не иде у поље и не почињу се никакви тешки физички послови.
СУРОВО ОБЈАШЊЕЊЕ СТРАВИЧНОГ УБИСТВА МАЛЕ АНЂЕЛИНЕ: Ево зашто педофили нападају баш ЛЕТИ!
Ако сте љубитељ јабука, данас треба да их једете, али никако не смете да их сечете ножем већ само да их гризете! Постоји веровање да на овај дан Свети Петар дели јабуке деци на оном свету, па ово воће данас симболизује сласт и мир међу људима.
Можда баш због тога стара, аутохтона сорта раних јабука – "петровача", дозрева баш око овог хришћанског празника. Нарочито у Војводини је распрострањено веровање да онај ко се на Петровдан гађа јабукама, или их удара једну о другу, призива град и временске непогоде.
ДАЉЕ ОД ЉУЉАШКЕ И ОД РАСКРСНИЦА: Ова народна веровања штите труднице
У неким крајевима Србије се и до данашњих дана одржао обичај паљења петровданских лила – грана на чијим су врховима увијене младе коре дивље трешње или брезе. Ово је обичај којем се највише радују деца јер управо њима треба дати запаљене буктиње да их носе. Народ верује да ће лиле донети добро здравље и благостање у домаћинству.
НАРОДНА ВЕРОВАЊА: Прву љубичицу коју пронађете у пролеће треба појести
Петровданске ватре се обично пале на трговима, испред цркви и на другим местима где се народ окупља. Паљење ватре и лила сећање је на времена када су стари цареви прогонили и мучили хришћане, везујући их за дрвене стубове, натапајући их смолом и палећи их. Њихова тела су тада горела као буктиње... баш као што данас горе петровданске лиле.