НАТО РАДАРИ БИЋЕ СЛЕПИ И ГЛУВИ: Русији стиже још 150 борбених летелица
Ратно ваздухопловство Русије добиће ове године више од 150 најновијих авиона и хеликоптера, као и нове комплете кабинске радарске опреме.
Ове године, између осталог, војска планира да модернизује возни парк ловаца-пресретача Миг-31, што ће омогућити ојачање групација ловаца даљег пресретања у свим правцима одакле је могућа појава ракета, пише руски портал Спутњик на српском језику.
Одлика авиона Миг-31 јесте способност да пресреће и уништава ваздушне циљеве на врло малим, средњим и великим висинама, у простим и сложеним метеоролошким условима. Према речима војног аналитичара пуковника Михаила Тимошенка, без обзира на своју старост (разрађен је пре више од 30 година), још увек је непревазиђен по многим карактеристикама.
Миг-31 развијен је из чувеног Миг-25. То је авион који је требало да се супротстави америчком извиђачком авиону „црној птици“ брзине од 3 Маха. То је даљи пресретач, који треба да покрива руски Север. Основни квалитет Миг-31 није само брзина, већ и дигитална линија везе, која омогућава авионима да се повезују између себе у лету. Група авиона као јединствени ланац може да покрије дужину границе од 600 километара, а за њих такође постоји ракета различитог домета.
Основни задатак овакве врсте авијације Русије ће бити стратешко одвраћање. Под тим се подразумева извођење летова у удаљене географске рејоне у пуном пречнику дејства стратешких бомбардера Ту-160, између осталог са пуњењем горива у ваздуху. Летови ових „белих лабудова“ изазивају хистерију у земљама НАТО-а, а привлаче пажњу светских медија.
Ту-160 су најснажнији стратешки носачи ракета с краја 20. века, које је конструисао биро Тупољева. Сада они доживљавају праву ренесансу — дошло је време њихове модернизације. Поред побољшања летачких карактеристика, њих ће између осталог ојачати и крстарећим ракетама.
Поред тога, Ратно ваздухопловство ће до краја 2015. године уврстити у наоружање и ловце Су-35С, а сада се врши њихова пробна експлоатација.
„Ловац је полифункционалан, у стању је да се бори против ваздушних циљева, између осталог да уништава циљеве на земљи и на води, подржава офанзиву копнених трупа. Су-35С има моторе са контролисаним вектором потиска, што му даје могућност да на небу изводи прави салто“, говори директор Центра за стратешку коњуктуру Иван Коновалов.
Доказано је да ова летелица има врло мало конкурената у свету, те не чуди жеља других земља, између осталог Кине, да је купи. Су-35 може да развија суперсоничну брзину без форсажа, што га приближава петој генерацији. Како наводи Спуњик, овај авион ће заменити један од најмасовнијих, али већ прилично старих ловаца, Су-27.
Као појачање групи хеликоптера, руске трупе су већ добиле 120 нових борбених летелица — „алигаторе“, „ноћне ловце“ и „терминаторе“. Још 50 хеликоптера се вратило у трупе после капиталног ремонта и детаљне модернизације.
Ове године Ратно ваздухопловство Русије добиће више од 150 најновијих авиона и хеликоптера, као и нове комплете кабинске радарске опреме. Важно је да су војни обрасци конструисани од домаћих делова и да превазилазе стране аналоге. Борбена авијација ће бити покривена непробојним домаћим пољем, које је у стању да ослепи и загуши сигнале не само авиона, већ и сателита. Њихов главни задатак је да натера противничке ударне системе да „полуде“.