NATO RADARI BIĆE SLEPI I GLUVI: Rusiji stiže još 150 borbenih letelica
Ratno vazduhoplovstvo Rusije dobiće ove godine više od 150 najnovijih aviona i helikoptera, kao i nove komplete kabinske radarske opreme.
Ove godine, između ostalog, vojska planira da modernizuje vozni park lovaca-presretača Mig-31, što će omogućiti ojačanje grupacija lovaca daljeg presretanja u svim pravcima odakle je moguća pojava raketa, piše ruski portal Sputnjik na srpskom jeziku.
Odlika aviona Mig-31 jeste sposobnost da presreće i uništava vazdušne ciljeve na vrlo malim, srednjim i velikim visinama, u prostim i složenim meteorološkim uslovima. Prema rečima vojnog analitičara pukovnika Mihaila Timošenka, bez obzira na svoju starost (razrađen je pre više od 30 godina), još uvek je neprevaziđen po mnogim karakteristikama.
Mig-31 razvijen je iz čuvenog Mig-25. To je avion koji je trebalo da se suprotstavi američkom izviđačkom avionu „crnoj ptici“ brzine od 3 Maha. To je dalji presretač, koji treba da pokriva ruski Sever. Osnovni kvalitet Mig-31 nije samo brzina, već i digitalna linija veze, koja omogućava avionima da se povezuju između sebe u letu. Grupa aviona kao jedinstveni lanac može da pokrije dužinu granice od 600 kilometara, a za njih takođe postoji raketa različitog dometa.
Osnovni zadatak ovakve vrste avijacije Rusije će biti strateško odvraćanje. Pod tim se podrazumeva izvođenje letova u udaljene geografske rejone u punom prečniku dejstva strateških bombardera Tu-160, između ostalog sa punjenjem goriva u vazduhu. Letovi ovih „belih labudova“ izazivaju histeriju u zemljama NATO-a, a privlače pažnju svetskih medija.
Tu-160 su najsnažniji strateški nosači raketa s kraja 20. veka, koje je konstruisao biro Tupoljeva. Sada oni doživljavaju pravu renesansu — došlo je vreme njihove modernizacije. Pored poboljšanja letačkih karakteristika, njih će između ostalog ojačati i krstarećim raketama.
Pored toga, Ratno vazduhoplovstvo će do kraja 2015. godine uvrstiti u naoružanje i lovce Su-35S, a sada se vrši njihova probna eksploatacija.
„Lovac je polifunkcionalan, u stanju je da se bori protiv vazdušnih ciljeva, između ostalog da uništava ciljeve na zemlji i na vodi, podržava ofanzivu kopnenih trupa. Su-35S ima motore sa kontrolisanim vektorom potiska, što mu daje mogućnost da na nebu izvodi pravi salto“, govori direktor Centra za stratešku konjukturu Ivan Konovalov.
Dokazano je da ova letelica ima vrlo malo konkurenata u svetu, te ne čudi želja drugih zemlja, između ostalog Kine, da je kupi. Su-35 može da razvija supersoničnu brzinu bez forsaža, što ga približava petoj generaciji. Kako navodi Spunjik, ovaj avion će zameniti jedan od najmasovnijih, ali već prilično starih lovaca, Su-27.
Kao pojačanje grupi helikoptera, ruske trupe su već dobile 120 novih borbenih letelica — „aligatore“, „noćne lovce“ i „terminatore“. Još 50 helikoptera se vratilo u trupe posle kapitalnog remonta i detaljne modernizacije.
Ove godine Ratno vazduhoplovstvo Rusije dobiće više od 150 najnovijih aviona i helikoptera, kao i nove komplete kabinske radarske opreme. Važno je da su vojni obrasci konstruisani od domaćih delova i da prevazilaze strane analoge. Borbena avijacija će biti pokrivena neprobojnim domaćim poljem, koje je u stanju da oslepi i zaguši signale ne samo aviona, već i satelita. Njihov glavni zadatak je da natera protivničke udarne sisteme da „polude“.