НАТО задовољан сарадњом са Србијом
Министри одбране и спољних послова Србије Братислав Гашић и Ивица Дачић и генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг истакли су у Бриселу да су обе стране задовољне досадашњим нивоом сарадње и да Србија жели да развија сарадњу са алијансом у оквиру Партнерства за мир.
На састанку у седишту НАТО-а представљени су ставови о развоју сарадње с Алијансом после усвајања Индивидуалног акционог плана партнерства (ИПАП) који представља највиши степен сарадње с партнерском државом која није опредељена за чланство у НАТО, саопштило је министарство одбране.
Гашић је рекао да Србија жели да развија сарадњу с Алијансом у оквиру Партнерства за мир, јер се тиме доприноси интероперабилности у Војсци Србије, изградњи војних капацитета за допринос међународном миру и стабилности, као и бољој сарадњи на билатералном плану с чланицама НАТО.
Министар је оценио да учешће у Партнерству за мир за Србију представља оптималан оквир за остварење безбедносних циљева и унапређење одбрамбених капацитета, уз задржавање прокламоване политике војне неутралности.
Дачић је рекао да Србија види простор за даље унапређење сарадње с НАТО у оквиру расположивих механизма Партнерства за мир, а при том поштујући прокламовану војну неутралност, саопштило је министарство спољних послова.
Гашић је захвалио Кфору на професионалном приступу у извршавању мандата додељеног Резолуцијом Савета безбедности УН 1244 и додао да је сарадња снага Кфора с Војском Србије одлична на свим нивоима.
Министар спољних послова је истакао значај несмањеног присуства снага Кфора на Косову и нагласио да су успех дијалога Београда и Приштине као и спровођење договореног директно повезани с очувањем стабилности и безбедности на Косову.
Зато су веома важне гаранције НАТО-а о присуству такозваних Косовских безбедносних снага на северу Косова, рекао је Дачић.
Дачић је обавестио саговорнике у НАТО-у да је Србија дефинисала приоритне области сарадње у наредном периоду: даљи развој политичког дијалога, учешће у програму Партнерство за мир, програму "Изградња интегритета", програму "Наука за мир и безбедност", управљање кризама и планирање у цивилним ванредним ситуацијама и јавна дипломатија.
Поводом нових безбедносних изазова, Дачић је рекао да Србија у границама својих могућности и сходно ресурсима којима располаже подржава борбу против свих облика тероризма и радикализма, па и Исламске државе.