Научници Исланда проучили ДНК целе нације
Научници са Исланда детаљно су проучили ДНК целе своје нације и добили увид у то којим болестима су грађани подложни, докле им сежу корени, као и одакле потичу.
Исланђани тврде да комбиновањем ДНК података са породичним стаблима уз само један клик могу да добију листу људи које су под ризиком да оболе од рака. Такође, тврде да су помоћу ових анализа дошли и до последњег заједничког претка свих мушкараца ове острвске земље - живео је пре 239.000 година.
"Можемо да откријемо све жене у земљи које носе ризик да оболе од рака дојке. Ризик би буквално могао да буде искорењен превентивним мастектомијама и уклањањем јајника", кажу исландски генетичари.
ДНК једне Српкиње
Београђанка М. К. (31) каже за да је њена ДНК анализа, коју је урадила у САД, показала да има 15 одсто шансе да оболи од псоријазе. Такође је утврђено да су њени преци 99,4 одсто Европљани. Занимљиво је да је утврђено да 0,3 одсто њеног ДНК потиче од предака из Азије и од америчких домородаца.
Бојана Панић, молекуларни биолог, каже за Блиц да би овакве анализе, чија је вредност огромна, ипак могле да буду злоупотребљене. Она истиче да особа која има генске предиспозиције за неку болест не мора и да оболи јер већина обољења није последица мањих промена у ланцу ДНК, које недвосмислено доводе до болести, већ настају као последица интеракције више гена као и утицаја спољашње средине и начина живота.
"Уколико информације о нашим генима служе искључиво за добробит нашег здравственог стања, то је наравно добро. Међутим, није тешко замислити и злоупотребу, у смислу прављења селекције на основу ДНК, приликом одобравања кредита или запошљавања. Наравно, ту су и фармацеутске компаније које генетичке информације виде као добар извор за повећање прихода", каже докторка.
У САД су једно време рађене анализе из пљувачке ради добијања извештаја о могућности оболевања од различитих болести, али је ФДА то забранила због изазивања панике међу становништвом.