НЕ БИРАЈУ: Лопови краду и по болничким собама, на мети лекари и пацијенти
У МУП кажу да су то углавном ситни преступници који краду телефоне, сатове и новац.
Крађе новчаника, сатова и телефона дешавају се поред болничке постеље, у чекаоницама домова здравља, па и у самим ординацијама. Лопови грабе прилику док пацијенти одлазе на терапију, а на мети су им и торбе лекара који у журби оставе откључана врата. Заштићених нема, а показало се да не помажу увек ни видео-надзор, ни чувари.
Београђанка Ј. И. неколико дана пре Нове године одвела је сестру на хемотерапију. Док је чекала у ходнику, ни не помишљајући да је неко вреба, остала је без новца и докумената.
Наркомани краду шта стигну
- Ми смо пре две године имали проблема - објашњава за Новости Богдан Короман. - Младићи за које смо сумњали да су зависници од дроге, шетали су по ходницима, загледали. Када уграбе прилику, уђу у ординацију и зграбе ташну, новчаник, шта већ нађу. Одмах смо се обратили МУП-у, па је неко време инспектор у цивилу долазио у Дом здравља. Од тада се број тих случајева смањио.
У току прошле године забележено је 50 оваквих дела - у болницама и по домовима здравља, потврђују из МУП. Реч је о крађама, тешким крађама, као и оним које су учињене на дрзак начин. А починиоци које је полиција ухапсила и процесуирала, углавном су познати као наркомански зависници.
- Ташна ми је била отворена можда неколико тренутака - прича за Новости Ј. И. - Била сам под стресом и ни на крај памети ми није било да ће неко да ме опљачка усред бела дана у болници. Било је људи око мене, али у тренутку кад сам схватила да сам остала без новчаника - нигде никог на видику.
Прсти крадљиваца подједнако залазе у џепове пацијената и лекара. Крстаре ходницима, анализирају околину, распитују се кад су паузе. Довољно им је само неколико тренутака да вешто испразне ташне које су “типовали”. Директор Дома здравља у Сопоту тај проблем је решио тек уз помоћ инспектора у цивилу.
У Дому здравља на Палилули памте сличне случајеве, а није им много помогло ни то што имају у објекту и видео-надзор.
- Једно време смо редовно били на мети лопова - прича директорка Славица Калезић Милошевић. - Ми имамо видео-надзор у централном објекту, па смо снимке својевремено проследили полицији. Међутим, починиоци нису ухваћени. Покрадени су углавном били запослени. Деси се да накратко оставе откључану канцеларију, што лопови искористе.
У МУП кажу да им је познат овај тип починиоца кривичних дела. Углавном су то ситни преступници који краду телефоне, сатове и новац.
- Раде то и по болничким собама, у гардероби, у чекаоницама - кажу из МУП. - Краду од болесника, чак и из нахткасне док су ти људи на терапији. Баш пре Нове године ухапсили смо једног у Клиничком центру Србије. Ипак, статистика није толико алармантна.
Краду и тоалет - папир
Лопови се често представљају као чланови породице пацијената. Носе торбе са “соком и кексом”, а онда почињу свој “посао”. Међу медицинским радницим препричава се да крадљивци односе и тоалет-папир, апарате за гашење пожара, па и јакне, а раде од јутра до мрака.