Грозница денга - нова пошаст на помолу?
Најезда комараца стигла је са лепим временом, а са њима и страх од многих болести које преносе, као што су денга, жута грозница, вирус Западног Нила, а стручњаци се слажу да су глобално отопљавање, тропске врућине, миграција становништва, донели у наше крајеве инфективне болести које су биле непознате на овом поднебљу.
Вирус денга је озбиљна болест која личи на грип, а преноси је одређена врста комараца.
То је једна од тропских грозница и назива се још и “костоломном грозницом“. Процењује се да се од ове болести годишње зарази 390 милиона људи. Зараза може да се спречи контролисањем или уништавањем комарца који преноси болест. Вакцинација против ове болести још увек не постоји, али у току су истраживања како би се створила.
Денга је данас, након маларије, епидемиолошки најзначајнија болест коју преносе комарци, а лечење зависи од опремљености болница.
Вирус Денга постоји широм света, посебно у тропским крајевима и у крајевима са умереном климом – југоисточна Азија, Индија, тропске области Америке. Инкубација овог вируса траје од 5 до 8 дана.
Грозница наступа појавом високе температуре, праћеном грозницом, боловима у мишићима, зглобовима, крстима, са снажним главобољама и осипом. Тежи облик болести, с крварењима, назива се Денга хеморагијска врућица.
Описи болести датирају још од 1779.г. Узрок вируса откривен је почетком 20. века и од тада постаје глобални проблем, са ендемским појављивањем у више од 100 земаља тропског поднебља.
Ефикасна специфична антивирусна терапија не постоји. Неопходне су сталне контроле виталних функција и строго мировање болесника у постељи.
Грозница денга у Јапану добила је на популарности када су две младе манекенке оболеле пошто су се заразиле на снимању у токијској зеленој оази - Јојоги парку. Оне су међу најмање 34 оболелих од грознице које није било у Јапану седам деценија, саопштили су данас градски званичници.
Саја (20) чије фотографије купаћих костима "красе" јапанско издање Плејбоја, добила је високу температуру пошто је са колегиницом Ери Аоки (25) боравила у Јојоги парку где су их изгризли комарци током снимања популарне суботње телезијске емисије.
У земљама попут Сингапура, где је денга ендемска (трајна) болест, ризик инфекције процењује се на 1,6 до 6 случајева на 10.000 трансфузија. Вертикални пренос, са мајке на дете током трудноће и код порођаја је такође забележен. Остали начини преноса путем међуљудског контакта постоје, али су ретки.
Епидемиолошки подаци о денга грозници на светском нивоу:
- 2,5 милијарди људи (две петине светске популације) су у опасности од денге
- годишње се овим вирусом инфицира се 35 - 60 милиона људи
- годишње умире 2000 – 5000 деце
- без одговарајућег лечења денга грознице стопа смртности може прелазити 20%, а уз одговарајуће лечење смртност је мања од 1%.
Генетске варијације су специфичне за простор у којем постоје, што указује на то да је колонизирање нових станишта врло ретко, упркос новијој појави болести на новим подручјима.