Где корупција живи, а где умире?
Да је корупција један од главних проблема српског друштва, знају већ и птице које су Србију само прелетеле, тако да о онима које посматрају са гране нема потребе ни да говоримо. Али каква је ситуација у другим земљама и какви смо у односу на њих?
Према истраживању објављеном од стране међународне организације Transparency Интернатионал, у ком је рангирано 177 светских земаља, најмање корупције у јавном сектору на скали од један до сто, има у Данској и Новом Зеланду.
Са друге стране, најкорумпираније земље су, према истом истраживању, Авганистан, Северна Кореја и Сомалија.
Скала на основу које је процењен степен корупције је замишљена тако да индекс нула представља земљу из које је корупција сасвим искорењена, што је како истраживање показује и даље само утопијска замисао, док је индекс сто сигнал за највећи могући степен корумпираности који скала региструје.
Најбоље су рангирани Данска и Нови Зеланд са индексом 91, док последњи на листи, Авганистан, Северна Кореја и Сомалија имају индекс осам.
Графички приказ десет најкорумпиранијих светских земаља изгледа овако:
Графички приказ земаља из којих је корупција у највећој мери искорењена изгледа овако:
Што се тиче ситуације у региону, најбоље је рангирана Словенија, са индексом 57, иза ње је Хрватска са индеком 48, затим Македонија којој је индекс 44, а следе је БиХ и Србија са индексом 42, које деле 72. место на листи.
Агенција за борбу против корупције Србије наводи да је од почетка 2014. поднела десет кривичних пријава због основане сумње да функционер није пријавио имовину Агенцији, или је дао лажне податке у намери да прикрије имовину.