НЕКАД ЈЕ ОВО БИЛА МИРНА ЗЕМЉА: Данас из ње стижу углавном лоше вести (ВИДЕО)
Пре сукоба који су уследили након ирачко-иранског рата Ирак је био земља са добром перспективом за развој и модернизацију у сваком смислу, чему је и тежио. Међутим, америчко-британска инвазија 2003. је све уништила.
Ова земља је колевка једне од првих цивилизација - Сумера и Месопотамије. Позната по двема плодоносним рекама- Еуфрату и Тигру у чијим је долинама настала пољопривреда и прва држава. Много се царстава и краљевина мењало током векова на тим просторима, да би почетком XX века Ирак освануо као део Британског колонијалног царства, од којег је 1932. године стекао независност.
БИТКА ЗА МАНБИЈ У СИРИЈИ: Џихадистима ушли у траг, запленили им преко 10.000 докумената!
У устанку арапских националиста и војних официра, 1958. године, оборена је монархија, а 1968. године власт је државним ударом преузела панарапска Баас партија, којом доминирају муслимани сунити. Рат Ирака са, претежно шиитским суседом, Ираном, од 1980. године до 1988. године, однео је на стотине хиљада људских живота и остао упамћен као најдужи и најкрвавији рат у новој историји Блиског истока. Бивши председник Ирака Садам Huseinn дошао је на власт 1979. године, након што је већ десет година пре тога био потпредседник Револуционарне команде.
Погледајте како је изгледао живот у Ираку у време мира:
Након што је војном акцијом срушен режим дотадашњег председника Садама Хусеина Ирак се од априла 2003. до јуна 2004. званично налазио под окупацијом САД. Да би се створио привид да цела међународна заједница стоји иза напада и окупације контролу званично има међународна коалиција, али је она састављена највећим делом од Америчких трупа и симболичним учешћем НАТО партнера. Дана 28. јуна 2004. власт је предана привременој ирачкој влади наметнутој споља, која је 30. јануара 2005. спровела изборе за прелазну скупштину.
НАПАД БОМБАША САМОУБИЦЕ НА ЏАМИЈУ: Најмање 12 мртвих, преко 30 рањених
Земља је и даље ефективно под Америчком окупацијом и пуном контролом, стављена ван заштите свих међународних закона. Америчке (коалиционе) окупационе снаге су и даље у великом броју присутне у Ираку, и заједно са најамницима америчких приватних фирми за физичко обезбеђење (Блеквотер, Халибуртон итд) покушавају да држе земљу под контролом ради експлоатације нафте и контроле положаја у походу на Иран и остале арапске земље. Ирачани се противе окупацији и теже ка ослобођењу. Америчке трупе су се повукле 2011. године из Ирака. Након рата и окупације западних земља расте и жеља ка стварању Исламске државе. Ирак је пре окупације био једна од најсекуларнијих арапских земаља.
Погледајте како је отпочео најкрвавији Грађански рат у Ираку:
ОНИ СЕ НЕ ШАЛЕ! Хезболах убио команданта Исламске државе у Либану (ВИДЕО)
БЕЖЕ ЏИПОВИМА ДОК ИХ РАКЕТЕ СУСТИЖУ: 250 џихадиста сравнили са земљом! (ВИДЕО)