NEKAD JE OVO BILA MIRNA ZEMLJA: Danas iz nje stižu uglavnom loše vesti (VIDEO)
Pre sukoba koji su usledili nakon iračko-iranskog rata Irak je bio zemlja sa dobrom perspektivom za razvoj i modernizaciju u svakom smislu, čemu je i težio. Međutim, američko-britanska invazija 2003. je sve uništila.
Ova zemlja je kolevka jedne od prvih civilizacija - Sumera i Mesopotamije. Poznata po dvema plodonosnim rekama- Eufratu i Tigru u čijim je dolinama nastala poljoprivreda i prva država. Mnogo se carstava i kraljevina menjalo tokom vekova na tim prostorima, da bi početkom XX veka Irak osvanuo kao deo Britanskog kolonijalnog carstva, od kojeg je 1932. godine stekao nezavisnost.
BITKA ZA MANBIJ U SIRIJI: Džihadistima ušli u trag, zaplenili im preko 10.000 dokumenata!
U ustanku arapskih nacionalista i vojnih oficira, 1958. godine, oborena je monarhija, a 1968. godine vlast je državnim udarom preuzela panarapska Baas partija, kojom dominiraju muslimani suniti. Rat Iraka sa, pretežno šiitskim susedom, Iranom, od 1980. godine do 1988. godine, odneo je na stotine hiljada ljudskih života i ostao upamćen kao najduži i najkrvaviji rat u novoj istoriji Bliskog istoka. Bivši predsednik Iraka Sadam Huseinn došao je na vlast 1979. godine, nakon što je već deset godina pre toga bio potpredsednik Revolucionarne komande.
Pogledajte kako je izgledao život u Iraku u vreme mira:
Nakon što je vojnom akcijom srušen režim dotadašnjeg predsednika Sadama Huseina Irak se od aprila 2003. do juna 2004. zvanično nalazio pod okupacijom SAD. Da bi se stvorio privid da cela međunarodna zajednica stoji iza napada i okupacije kontrolu zvanično ima međunarodna koalicija, ali je ona sastavljena najvećim delom od Američkih trupa i simboličnim učešćem NATO partnera. Dana 28. juna 2004. vlast je predana privremenoj iračkoj vladi nametnutoj spolja, koja je 30. januara 2005. sprovela izbore za prelaznu skupštinu.
NAPAD BOMBAŠA SAMOUBICE NA DŽAMIJU: Najmanje 12 mrtvih, preko 30 ranjenih
Zemlja je i dalje efektivno pod Američkom okupacijom i punom kontrolom, stavljena van zaštite svih međunarodnih zakona. Američke (koalicione) okupacione snage su i dalje u velikom broju prisutne u Iraku, i zajedno sa najamnicima američkih privatnih firmi za fizičko obezbeđenje (Blekvoter, Haliburton itd) pokušavaju da drže zemlju pod kontrolom radi eksploatacije nafte i kontrole položaja u pohodu na Iran i ostale arapske zemlje. Iračani se protive okupaciji i teže ka oslobođenju. Američke trupe su se povukle 2011. godine iz Iraka. Nakon rata i okupacije zapadnih zemlja raste i želja ka stvaranju Islamske države. Irak je pre okupacije bio jedna od najsekularnijih arapskih zemalja.
Pogledajte kako je otpočeo najkrvaviji Građanski rat u Iraku:
ONI SE NE ŠALE! Hezbolah ubio komandanta Islamske države u Libanu (VIDEO)
BEŽE DŽIPOVIMA DOK IH RAKETE SUSTIŽU: 250 džihadista sravnili sa zemljom! (VIDEO)