Немачка не дира српски Устав
Немачка од Србије очекује спровођење Бриселског споразума, у којем се не помиње никаква платформа, а промена Устава и резолуција су унутрашње питање
Србије, изјавио је амбасадор Немачке у Београду Хајнц Вилхелм.
"Питање промене Устава је унутрашње питање Србије, ако је уопште буде било и каква ће промена бити, ако је буде. Не питам ни ја вас да ли да би ми требало да променимо немачки устав", рекао је Вилхелм новинарима на Универзитету Сингидунум, где је студентима одржао предавање о српско-немачким односима.
Упитан о могућности да Србија усвоји нову резолуцију о Косову, Вилхелм је узвратио питањем зашто би он коментарисао примедбе председника Србије, потсетивши да он није српски политичар и да би о томе требало питати потпредседника Владе Србије Александра Вучића или неког другог политичара у Србији.
Упитан шта Берлин очекује од Београда у преговорима са Приштином и у вези са спровођењем Бриселског споразума, Вилхелм је одговорио "ништа", а онда додао да се очекује примена Бриселског споразума, у којем се не помиње никаква платформа. Вилхелм је, поводом кризе у Украјини, истакао да је Немачка срећна због изјаве потпредседника Владе Александра Вучића да ће Србија и њена будућа Влада поштовати територијални интегритет сваке земље.
"Разумели смо да Србија неће увести санкције Русији, али није на мени да то коментаришем. Веома добро разумем ту позицију, али ЕУ није усвојила никакве санкције против Русије, па нема основе за ту дискусију", рекао је Вилхелм.
"Српска напредна странка, која ће формирати владу, јасно је рекла, као и њен председник Вучић, да жели да промени свест људи и да уведе законе који ће подстаћи развој тржишне економије. То је све веома корисно. Мислим да би и администрација требало да буде ефикаснија, правосуђе је такође сектор у којем је потребно радити", рекао је Вилхелм у вези рада будуће Владе Србије.
На питање да ли је могуће променити свест седам милиона људи, Вилхелм је одговорио "наравно да је могуће".
"И ја се мењам сваки дан, људска бића се могу променити, као и убеђења, ако постоје добри аргументи. Сигуран сам да Влада Србије има добре аргументе, али биће тешко, јер је потребно укључити све различите играче, ако се говори о Закону о раду, потребно је разговарати са синдикатима, и потребан је консензус, али одлуке се морају донети и сви морају бити укључни у одлучивање", рекао је Вилхелм.
Србија је, по њему, постала веома позитиван и конструктиван играч у региону и њен имиџ се веома променио у последње две године.
Вилхелм је навео да је Србија кључна држава у региону и да би сви били срећни када би постала чланица ЕУ до 2020. године, али да то зависи од ње саме.