Немачке фирме у Србији запошљавају 25.000 људи
Према подацима Привредне коморе Србије у нашој земљи послује 360 предузећа, чији су оснивачки немачке фирме, у којима ради 25.000 људи, а њихов досадашњи инвестициони обим од 2000. године је достигао око 1,6 милијарди евра.
Уговор с немачком компанијом Траклајт, који је потписан у Берлину у оквиру конференције држава западног Балкана, само је један у низу које Србија има са немачким фирмама, а Ћуприји ће донети нову фабрику и хиљаду и по нових радних места.
Глобална финансијска и економска криза није значајније негативно утицала на даљи прилив немачких инвестиција у Србију, а интересовање не јењава, посебно у области аутокомпонентистике, рударства и енергетике, пољопривреде и заштите животне средине, али и у домену реконструкције и изградње инфраструктуре.
Прочитајте Меркелову одушевило Вучићевих пет тачака
Немачка је један од водећих инвестиционих партнера Србије, а први инвеститори из Немачке стигли су у Србију већ са почетком процеса приватизације, првенствено због повољног географског положаја, високообразованих кадрова, релативно ниских трошкова радне снаге, регулативом усклађеном са прописима ЕУ, пореских и других олакшица.
Према подацима Народне банке Србије о приливу страних директних улагања у новцу, за период од 2005. до 2010. године, Немачка је четврти страни инвеститор у Србији са улагањима у износу 983,3 милиона евра. Само током 2013. године немачке инвестиције у Србији износиле су 48,4 милиона евра.
На основу података којима располаже Агенција за страна улагања и промоцију извоза (СИЕПА), финансијски најинтензивније инвестиције немачких фирми у Србији су куповина Хемофарма коју је извршила немачка Стаде (510 милиона евра), МЕТРО Цасх & Carry (165 милиона евра), Мешер Техногас (120 милиона евра), Хенкел (95 милиона евра), Нордзукер (45 милиона евра), Phiwa Walther Гроуп (40 милиона евра), КнауфИнсулатион (31 милион евра), Сиеменс (35 милиона евра), Фресениус Медицал Царе (25 милиона евра), Леони Wiring System (15 милиона евра), Vosloh-Sćwabe/Panasonic (13 милиона евра), Dräxelmaier ДАД (12 милиона евра), Норма Гроуп (11 милиона евра), Фалке (10 милиона евра)...
ПЛАНИРАНЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ
Када је реч о новијим и планираним инвестицијама немачких фирми издвајају се Meggle који је у марту 2011. купио крагујевачку Млекару Младост, а у децембру исте године отворио нови производни погон у који је инвестирано два милиона евра за тетра-пак линију за пуњење млека и два милиона евра у обнављање инфраструктуре и реконструисање производног погона.
Такође, компанија Делта реал Естате и немачка компанија Баухаус потписале су у марту 2011. уговор о изградњи првог малопродајног објекта Баухаус у Србији, у блоку 53 на Новом Београду, вредност инвестиције је 22 милиона евра.
Српско-немачка фирма ЛМБ софт гради у Нишу фабрику за производњу медицинске опреме, која би у првој фази требало да упосли 60 радника и уложи 700.000 евра, док ће за набавку опреме и едукацију запослених уложити између 500.000 и милион евра.
Зрењанин је први град у Србији са којим је немачки дисконтни ланац Лидл потписао уговор о куповини земљишта за градњу свог објекта, планира се градња супермаркета величине око 2.000 м2 у који ће бити уложено око 1,5 милиона евра, а запослиће се око 60 радника.
Компанија Сиеменс инвестираће 24 милиона евра у фабрику генератора за ветроелектране у Суботици, што ће омогућити радна места за још 172 људи.
Крајем јула 2013. најављено је да компанија Леони - пословна јединица Јагуар почиње изградњу фабрике у Дољевцу, у којој ће производити електрокаблове за брендове „Ланд ровер" и „Јагуар".
У ову, другу по реду фабрику у Србији "Леони" ће уложити 21 милион евра и средином 2014, када је планирано да почне са радом, у њој ће посао добити 1.500 радника.