Три земље повратиле новац од Јужног тока - шта је са Србијом?
Три европске земље успеле да поврате новац који су уложиле у Јужни ток, продајом акција обустављеног гасовода, али Србија нема ту опцију.
Немачки Винтершал, италијански Ени и француски ЕДФ продали су последњих дана прошле године своје акције које су имали у фирми Јужни ток транспорт и тако надокнадиле губитке због стопирања пројекта.
Србија не може да крене њиховим путем, када би хтела да поврати 30 милиона евра, колико је уложила у овај гасовод. Наша земља нема учешће у целокупном пројекту, а Руси одлучују и о нашој заједничкој фирми.
Газпром је куповином 50 одсто акција Италијана, Немаца и Француза постао стопостотни и једини власник компаније Јужни ток транспорт. Из Vinteršalla су Новостима објаснили да је, према споразуму који су имали са акционарима, договорено да се акције продају по цени која треба да надокнади улагања у Јужни ток.
"Продали смо 15 одсто учешћа. Према споразуму, куповна цена надокнађује готовину коју смо уложили у пројекат", кажу у Винтершалу. Исто је поступио италијански Ени, који је имао 20 одсто учешћа и француски ЕДФ са 15 одсто, преносе Новости.
Србија је са Газпромом направила предузеће Јужни ток Србија 2009. године. Једина је од учесница у руском гасоводу у заједничком предузећу добила мањинско власништво од 49 одсто у овој компанији, па ће Руси заправо одлучити о њеној судбини.
Фирма Јужни ток Србија је основана у Швајцарској. У Србији у њој ради око 15 запослених, од којих су половина пројектанти Србијагаса који су у овом предузећу на привременом раду.
Уколико се оно затвори, враћају се у своју матичну фирму. Јужни ток Србија нема имовину у нашој земљи, а просторије које користе су у власништву Нафтне индустрије Србија.
"Руси сигурно чувају Јужни ток уколико поново заживи", сматра Љубинко Савић из Удружења енергетике. Већ се дешавало да купују акције које су нагло пале у фирмама по Русији. Постоји и могућност да су морали да их купе, како их европске фирме не би тужиле за новац који су дале на гасовод.
Прочитајте и:
Вујовић: Стигле две понуде на тендер за Железару
РУСИ ИЛИ МАЂАРИ: Ко ће покренути посрнулог панчевачког дива?