Нестају банане?
Њујорк - Организација за храну и пољопривреду Уједњених нација ФАО упозорава да се гљивично обољење названо ''Панамска болест'', која је уништила засаде банана током 50-тих година прошлог вијека, поново појавило.
Наиме, сојеви гљивице Фусариум oxysporum ф. сп. цубенсе напали су засаде банана намењене за извоз у Мозамбику и Јордану. Научници се боје да би гљивица могла даље да се шири и да на тај начин угрози усеве банана најпопуларније сорте кавендиш.
Гљивица, која је пронађена на неколико плантажа, узрокује неизлечиву панамску болест, због које корење банане труне. Педесетих година прошлог века гљивице су готово сасвим истребиле сорту банана Гро Мишел , коју је наследила кавендиш.
Научници се боје да би сој гљива Тропицал Раце 4, претходно ограничен на подручје Азије и Аустралије, могао проширити светом и избрисати сорту кавендиш, баш као што се претходно догодило с бананама Гро Мишел.
Стручњаци тврде да је довољан само мали део контаминираног тла да се гљивица рашири целим континентом. За 500 милиона људи у Азији и Африци банана је и главна прехрамбена намирница, а њено истребљење би могло проузроковати глад масовних размера.