НЕВЕРОВАТНО АЛИ ИСТИНИТО: И са 5.000 евра можете отпочети ОВЕ приватне бизнисе!
Када остану без посла, радницима у државним предузећима следује отпремнина од највише 8.000 евра. Толико ће добити запослени са најдужим радним стажом, мада се процењује да ће већина радника из своје фирме отићи са највише 5.000 евра. Са тим новцем, како тврде стручњаци, могу започети посао који ће им обезбедити пристојну зараду и сигурнију будућност. Ипак, упозоравају да новац треба да уложе паметно и да искористе своје вештине у пословима за које су стручни.
Вишак запослених у фирмама у реструктурирању, према мишљењу економиста, боље би се снашао у производњи и занатству, него у услужним делатностима. Да ли ће незапослени отворити фризерски салон, играоницу или ауто-праоницу, не зависи само од стручне спреме, пошто на успех у приватном бизнису много утиче и место где започињу посао. Јер, неће им пуно помоћи што имају фризерски или козметички салон, ако нема довољно муштерија које имају пара да плате њихове услуге.
Драгољуб Рајић, из Мреже за пословну подршку, сматра да ће велики број људи покушати да отвори трафику или кафић, тако што ће изнајмити простор и уложити новац у набавку робе.
“Требало би, ипак, да буду опрезни, јер се највише ових радњи и отвара и затвара. Локација је услов број један да овај посао буде успешан. Овај новац би пре могли уложити у занатске радионице, у куповину опреме за обављање различитих услуга које су неопходне домаћинствима, од електро и керамичарских, до молерских радова и водоинсталације. Такође, може се уложити и у опрему за скупљање пластичне амбалаже, или лакшег металног отпада који се потом може продавати рециклерима.“, каже Рајић за Новости.
Он напомиње да добар бизнис на нешто дуже стазе може бити и улагање у мање пластенике и органску пољопривредну производњу. Ова могућност је, сматра он, посебно атрактивна за оне који већ имају њиве, а има и доста земље која се јефтино може узети у закуп. У воћарско-виноградарским крајевима може се обезбедити добар посао, само треба неколико година радити, улагати у саднице и усеве и добро их одржавати.
“За те паре се може отворити и вртић за мањи број деце у изнајмљеном простору. Може се отворити и мања радња с прибором за пецање или неком врстом спортске опреме. Могу да покушају да производе и текстил или намештај, за почетак у мањим количинима, јер су им за то потребени понека машина и искусни радници. Ако је неко од њих већ добар мајстор тиме може да се бави. Оно што се још тражи су услуге заваривања, армирача, могу да направе и такве фирме које би по потреби овакве мајсторе изнајмљивале другима и то наплаћивале.“ каже Рајић.
Просечан оснивачки капитал у Србији је око 5.300 евра, што је недовољно за озбиљну производњу, али Рајић истиче да удруживање некад може да помогне да се оформе мале производне радионице које брзо могу да "порасту" ако раде добро.