НЕЗАПОСЛЕНИ У СРБИЈИ: Пристају да раде и за мање од 20.000 динара
У протеклој години забележен је интензиван раст запослености у Србији, али истовремено расте број оних који би пристали да раде и за мање од 20.000 динара.
Професор на Економском факултету у Београду Михаил Арандаренко је на Форуму Социјални дијалог "Шта су ефекти новог радног законодавства по тржиште рада и одрживу запосленост", подсетио да је у Србији с почетком економске кризе дошло до пада запослености, а да је од 2012. регистрован обрнути тренд, односно опоравак.
Сада је, међутим, како је навео, приметна стабилизација запослености, али су присутни и несигурни облици запошљавања - рад на одређено време, повремени и привремени послови...
На трибини коју су организовали Фридрих Еберт фондација и Центар за демократију уз оцену да запосленост расте, примећено је да је прате ниски дохоци, али и висок степен радне несигурности.
Члан преговарачког тима Владе Србије за Поглавље 19 које се односи на запошљавање и социјалну политику Зоран Стојиљковић рекао је да је приметно да све више расте запосленост на врло кратке рокове и без гарантованих радничких права.
ДИЈАНА ЖИВИ У ДУБАИЈУ ВЕЋ 18 ГОДИНА: Ово су њени савети за све који желе да посете овај град!
"Квалитетну одрживу запосленост са реалним радним местима, а не политички креираним радним местима ћемо имати кад будемо имали озбиљнију и трајњију стопу раста. Запосленост расте, али захваљујући неквалитетној, тешко одрживој запослености, са врло малим дохоцима и са високим степеном радне несигурности - тзв. прекарних радника", рекао је Стојиљковић.
Он каже да је приметно да су све земље у региону суочене са "растегљивим радним законодавством", ниским платама и лошом заштитом права радника.
"Поставља се питање шта је у ствари мисија синдиката, да ли и даље треба да организују само стално запослене са неодређеним радним временом који су све ређе 'зверке' или треба да организује оне који су на ивици легалног рада. Да ли се сада изједначавају радни стандарди према стално запосленима или треба да се изједначе спрема онима који су у сивој економији", упитао је Стојиљковић.
ДИПЛОМИРАЛА, АЛИ ПОСАО НИЈЕ НАШЛА: Маша је изабрала Дубаи јер су плате ВЕЛИКЕ, а стварни трошкови...
Он се осврнуо и на Поглавље 19, наводећи да се наредних месеци мора створити капацитет да уђемо у преговоре.
"На дипломатски начин нам је речено да смо пали на поправном, и да су нам проблеми јако дубоки", рекао је Стојиљковић наводеци да се мора порадити на томе у наредном периоду.