НИЈЕ МАЛИНА АЛИ СУ СРБИ МЕЂУ НАЈБОЉИМА У СВЕТУ: Наши узгајивачи о овоме знају СВЕ
Испред смо Америке, Русије, Канаде, Индије, Италије, Аустралије
Према подацима америчког министарства пољопривреде, наша земља по хектару убира више од 4,3 тоне ове житарице, много више од САД, Русије, Канаде...
Србија је по приносу пшенице од 4,3 тоне по хектару у последњих пет година далеко боља од САД, Украјине, Канаде, Индије, Италије, Русије, Аустралије, а у појединим деловима Војводине достигла је и светске лидере - Немачку и Француску.
КАКВЕ МАЛИНЕ И ЈАГОДЕ: Ово воће доноси дневницу од 50 ЕВРА!
Конкуренцији ћемо ове године још више побећи јер се очекује да принос први пут у историји пређе пет тона.
Црница земља
Добри узгајивачи, лоши продавци
Саковић истиче да већина произвођача пшенице чека с продајом и често продаје јефтиније него што се може. - Пре десетак дана цена је била 16,30 и продато је само 60.000, а тражило се милион тона. Сад је цена динар нижа, па су сви на губитку. Упркос свему, гајење пшенице се исплати ако сељак не узима земљу у закуп, има своју механизацију и не плаћа раднике - наводи он.
Ретке су области у којима се Србија може похвалити да је у светском врху, али произвођачи пшенице јесу, и о томе је недавно писала и чувена агенција Ројтерс. Њихов новинар је посетио Србију и констатовао да је наша земља, према подацима америчког министарства пољопривреде, по просечним приносима само иза Немачке, Француске и Кине, док је испред Италије, Канаде, Индије, САД...
- Већина производње је у Војводини, где има црнице, можда најпожељније врсте земље. То је један од разлога за високе приносе, који су осам тона по хектару, као у северној Француској.
Али нешто лошија земља у осталим деловима Србије смањује просечан принос на изнад четири тоне, што је и даље више од светског просека и од директних извозних конкурената Румуније и Украјине - наводи Ројтерс.
ШТА КАЖУ СТРУЧЊАЦИ: Да ли ће због пада цена нафте ПОЈЕФТИНИТИ ГОРИВО У СРБИЈИ? (ИНФОГРАФИК)
Златне осамдесете
Вукосав Саковић, директор удружења „Жита Србије“, каже за Курир да у ситуацији кад Србија у скоро свим областима не може да достигне златни период с краја осамдесетих, произвођачи пшенице праве чуда.
- Ове године очекујемо рекордан род од три милиона тона и рекордан принос већи од пет тона, о чему смо маштали, што нас приближава најпродуктивнијим произвођачима! Неће више бити појединачних случајева са десет тона, биће чести приноси између 8 и 10 тона - наглашава Саковић и додаје да су за такве резултате заслужни индивидуални произвођачи који држе 85 одсто земље.
СРБИ НАШЛИ НАЧИН ДА ЗАРАДЕ: Масовно саде ову ВОЋКУ, јер доноси чисту зараду чак МИЛИОН динара
- Имамо групу младих и савремених произвођача који све знају што се тиче производње, али морају да уче о трговини јер ту често не пролазе најбоље - саветује он.