Влада јасно поручила: КРИМИНАЛ СЕ НЕ ИСПЛАТИ!
У свом експозеу премијер Александар Вучић истакао је корупцију као главни разлог који кочи економски развој земље и нарушава напредак и спровођење промена.
Од првог дана одлучно и темељно ухватио се у коштац са овим проблемом, што је дало велике резултате, значајне промене и оштре резове у многим сегментима државног система, протеклих сто дана рада Владе.
"Положили смо темељ за промене реформама које се боре против корупције, стабилизују економију, побољшавају углед земље у свету и пословно окружење. Период пред нама није лак, али је боље имати поштен однос према свом народу него говорити да ће све бити једноставно и лако", нагласио је он.
У коштац са проблемом
На расправи поводом акционог плана за спровођење Стратегије за борбу против корупције, Вучић је рекао да верује да ће Влада Србије у наредној години успети да створи правно уређену државу, што ће значити привлачење нових инвестиција, правну сигурност и просперитет за грађане Србије.
"Стратегија је највећи тест за владу у земљи у којој је политичка корупција била највећи терет и проблем. Земља без корупције и криминала у којој би постојала нулта толеранција јесте идеал којем тежимо, циљ који није само прокламован већ нешто што заиста покушавамо да учинимо”, казао је Вучић.
Додао је и да борба против корупције, уколико желимо да буде успешна, мора бити неселективна и у њу се морају укључити све институције, јер без сарадње и координације нема резултата.
Нико није јачи од државе
Пошто су до сад многи обећавали тако нешто, ударали руком о сто, како тако више неће моћи и да ће сви криминалци бити ухапшени, а онда заједно са њима заврше у кафани или на летовању, народ као да није претерано веровао у премијерове речи.
А онда је као громи из ведра неба уследило низ хапшења, која су уздрмала и јавност и институције.
- Ухапшени директори "Ниша" и Пореске управе у Нишу
- Полицијски службеници нишке криминалистичке полиције ухапсили су и одредили задржавање до 48 сати С. Т. (62) из Ниша, директору Привредног друштва ''Ниша”А.Д. Ниш и С. З. (50) из Алексинца, пореском директору Пореске управе, филијале у Нишу.
- Ухапшени функционери топлане
- Нишка полиција ухапсила је одговорну особу у Јавном-комуналном предузећу "Градска топлана" у том граду С.М. (60) и бившу одговорну особу у том предузећу М. И. (64) због злоупотребе службеног положаја.
- Ухапшен директор београдском аеродрома
- Одељење за сузбијање привредног криминалитета је, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Београду, одредило је задржавање Велимира Радосављевића (1958) због постојања основа сумње да је извршио кривично дело злоупотреба службеног положаја.
- Смене директора четири јавна предузећа
- Влада Србије спрема велику чистку страначких директора у јавним предузећима, а први би фотеље, требало до 4. августа да напусте директори ЕПС, Железница Србије, Коридора и Србијагаса.
- Смене и у ЕПС и у “Србијагасу”
- После смене директора државних и јавних предузећа и агенција, председник Владе Александар Вучић наложио је чистку неспособних кадрова у “Србијагасу” и “Електропривреди Србије”!
Кључни разлог за смене руководећих људи и чистку у МУП-у је чињеница да врх српске полиције опструише борбу против највећих нарко-дилера у земљи и, уместо тога, бави се политиком и спиновањем афера у медијима.
Хапшење нарко дилера
Пошто је донекле уклоњен узрок проблем, због којег нам је земља била огрезла у миту и корупцији, онда је пажња усредсређена на оне који су живели са друге стране закона.
Вучић је затражио велику акцију хапшења нарко-дилера, по свом обиму три до пет пута већу од акције „Гром“, у којој би била ухапшена најзвучнија имена српског нарко-подземља. Уместо тога, акција се свела на упад на сплав „Фристајлер“ и још 36 адреса, где су испрепадали неколико певачица и запленили свега 20 грама дроге. То је била кап која је прелила чашу. Премијер је побеснео и буквално урлао на врх полиције:
"Престаните да са бавите сплеткама, ратујете са БИА и пласирате те своје сплетке у новине! Не можете, бре, да не хапсите највеће криминалце!”
А затим...
Смењени сви шефови полиције
На предлог министра унутрашњих послова, смењени су начелник Управе полиције Младен Курибак, Управе граничне полиције Ненад Бановић, Управе криминалистичке полиције Родољуб Миловић и Управе за обезбеђење Зоран Томашевић.
"Због тога што грађани желе потпуну сигурност када виде полицајца на улици, зато што хоће да им деца иду у сигурне школе, не желе афере о полицајцима, сви шефови полиција биће промењени, на њихово место долазе заменици док се не нађе њихова замена. То је био једини начин”.
Након смене директора, српски премијер Александар Вучић обратио се новинарима и јавно прозвао најактуелнија имена нарко-подземља, не плашећи се да би могао бити убијен као некадашњи премијер Зоран Ђинђић. Питао је све зашто нико осим њега, не сме да ни да изговори име Космајац или Вавић?!
Циљ реформи ефикасније судство
Велику улогу у борби против корупције има правосуђе, а Вучић је истакао да је пред новом владом првенствено велики пројекат осавремењивања кривично-правног система.
"У ту сврху биће организовано сертификационо тело и као обавезујуће увешће се објављивање судских облика у свеобухватним и лакодоступним електронским базама заједно са прописима и судским статистикама", рекао је Вучић.
Увођење нових и усавршавање постојећих правосудних професија, како је рекао, биће један од приоритета деловања Министарства правде, додавши да је примена Закона о јавном бележништву, у септембру, повећати правну сигурност и ефикасност у обављању правних послова.
Резиме
Актуелна Влада, у области борбе против корупције, ужива за сада велику подршку грађана, што отвара шансу за подршку потребним реформама у овој области. Међутим, да би Србија направила крупан искорак напред, неопходно је осмислити и спровести мере које ће отклонити системске узроке корупције и оставити трајне институције и прописе за супротстављање тој незаконитој појави. За сада смо на добром путу.