Николић: Кинеске инвестиције имају значај директне помоћи Србији
БЕОГРАД - Председник Србије Томислав Николић оценио је у разговору са делагацијом кинеске компаније ЦМЕК, на челу са Џанг Чуном, да кинеске инвестиције имају значај директне помоћи Србији.
Николић је изразивши добродошлицу председнику компаније ЦМЕК рекао да "у кључним историјским моментима Србија је имала подршку Кине и Русије. Ми то нећемо заборавити и то је доказ да се пријатељства не мере само економским интересом, већ и традиционално добром сарадњом".
Председник Србије је додао да поред тога Кина представља значајан ослонац на путу европских интеграција.
"Србија има значајан инвестициони потенцијал у области индустрије, али треба имати у виду да пољопривреда није ништа мање важна" нагласио је Николић и додао да имамо вредне, паметне и поштене људе, који су спремни да раде.
Председник је додао да су планови Кине за инвестиције у Србију и домаћи планови, јер пружају снажну подршку развоју српске привреде.
"Држава мора да обезбеди услове за развој пољопривреде и да јој омогући да напредује и да буде конкурентна на другим тржиштима, јер од тога зависе и приходи саме државе. У том послу ће значајно помоћи и инвестиције из Кине", подвукао је председник Србије.
Председник компаније ЦМЕК Џанг Чун је изразио захвалност поводом пријема код председника Николића и рекао да ће друга фаза радова на Костолцу отпочети одмах након потписивања уговора.
Он је пружио уверавања да ће радови бити завршени у најкраћем могућем року.
"Компанија ЦМЕК је показала да има способност да заврши пројекат доброг квалитета у оптималном року", нагласио је Џанг.
Изразивши спремност за улагање у инвестиције у прехрамбену индустрију, и запошљавање домаће радне снаге и ангажовање домаћих компанија, Џанг је рекао да ће Кина у оквиру пилот пројекта за производњу хране у Шумадијском региону, уложити у производњу по најсавременијим технолошким и еколошким стандардима у свету.
"Ми смо урадили студију изводљивости за инвестицију у фабрику за производњу меса и тражимо партнере из прехрамбене индустрије", подвукао је Џанг.
Први део инвестиције у Крагујевцу, може бити реализован у року од годину дана, нагласио је председник компаније ЦМЕК.
Он је рекао да је кинеска страна заинтересована још за улагање у гасну електрану у Новом Саду и инвестицију у ТЕНТ.
Николић је нагласио да пажљиво прати све инвестиције из Кине и изразио искрену захвалност председнику Кине Си Ђипингу и премијеру Ли Кећијангу који су се лично заложили да Кина у великом обиму улаже у Србију.
Уговор о реализацији прве фазе пројекта ревитализације Термоелектране Костолац Б између компаније ЦМЕК и Привредног друштва Термоелектране - Копови Костолац потписан је 2010. године.
Уговор је вредан 250 милиона евра и предвиђа изградњу система одсумпоравања за блокове 1 и 2 у тој термоелектрани. У оквиру пројекта је и пруга и лука на Дунаву, као и пут за превоз кречњака потребног за систем одсумпоравања и превоз опреме.
Из кинеског кредита је обезбеђено 220 милиона евра.