НИКОЛИЋ: Приоритет Србије је чланство у ЕУ, али никад нећемо увести санкције Русији, нити признати Косово
Циљ Србије је мир и стабилност, непризнавање једнострано проглашене независности Косова, очување становништва и културног наслеђа на КиМ, док је спољно-политички приоритет пуноправно чланство у ЕУ, поручио је данас председник Србије Томислав Николић.
Николић је, поводом завршетка школовања полазника 5. класе Високих студија безбедности и одбране и 59. класе Генералштабног усавршавања Школе националне одбране, истакао да евроинтеграција Србије неће бити заустављена упркос недавној одлуци Велике Британије да изађе из Европске Уније.
- За анализу је потез Британије, једног од заговорника проширења, који иступа из Уније. Ми у свом интересу настављамо да уређујемо своју државу по највишим европским стандардима, а ЕУ нека покаже да ли нас жели или не - рекао је Николић.
АНАЛИТИЧАР ОТКРИВА: У Србији се спрема "Врућа јесен", опозиција ће покушати да изазове ХАОС У ДРЖАВИ
Он је додао да уколико пред Србију поставе услов да призна независност такозване државе Косово, или да престане да тој квази творевини спречава или отежава улазак у међународне институције, то ће за нашу земљу значити да је не желе као пуноправног члана ЕУ.
Николић: Никада нећемо увести санкције Русији
Србија, нагласио је, води исправну политику, посвећена је јачању односа са земљама Азије, Африке, Јужне Америке и посебно ће искористити пријатељство са Русијом и Кином.
- Ми никада нећемо увести санкције Русији, са њом сарађујемо у обостраном интересу, а након историјске посете кинеског председника Си Ђинпинга, отворили смо ново поглавље, вратили на историјски највиши ниво односе са пријатељском Кином - нагласио је председник Србије.
Николић је додао да су веома охрабрујућа чврста уверавања кинеске стране, посебно председника, да ће у већем обиму улагати у производњу у Србији.
- Србија остаје војно неутрална и користи најбоље праксе и искуства са запада и са истока. Неутралност подразумева избалансиран однос и сарадњу, а не укључивање у један војни савез - нагласио је председник Србије.
Николић је рекао да је Споразум о статусу особља Центра у Нишу припремљен и његова реализација ће сачекати формирање владе, а војна неутралност, посвећеност миру и сарадња са свима, гаранција је стабилне и сигурне будућности.
Председник Србије је оценио да су безбедносни изазови у корелацији са питањем очувања идентитета под утицајем глобализације, те да тренд брисања граница углавном долази са запада, људи су глобално умрежени, информације су доступне у реалном времену.
"Код нас постоји креирање немира и подстицање незадовољних структура у друштву"
Николић је рекао да смо сведоци да и код нас постоји креирање немира и подстицање незадовољних структура у друштву, који се обједињују око неке наизглед примамљиве идеје.
- То је веома заводљив концепт, чије суштинске побуде нимало нису племените. Ниихов циљ је да се ослаби власт и да се оствари утицај, који пре свега служи интересу оних који желе да спроведу свој неоколонијалистички циљ. Није намера да се проблеми решавају, већ да се искористе за дестабилизацију државе и друштва - рекао је Николић.
Друга појава је, како каже, злоупотреба јавних гласила, где ти исти центри моћи, под изговором слободе информисања, подривају институције система, измишљају афере, блате поједине политичке актере покушавајући да срозају ауторитет људи који воде државу.
- Ако се то само једном деси њима, одмах улажу протесте и тврде да се не осећају безбедно, док истовремено, било какав легитиман покушај да се томе у целини стане на пут, аутоматски се проглашава за диктатуру и ауторитарност режима - указао је председник Србије.
Србија је, како је нагласио, правна држава која има легитиман и снажан капацитет да се избори и са таквим, најнижим могућим средствима, којима се њихови корисници служе и активно доприноси безбедности и стабилности у региону.
- Наша земља тежи да тај свој допринос оствари уз максималну сарадњу са нашим суседима и међународном заједницом. Залагање за мирољубиво решавање сукоба има снагу принципа у нашој спољној политици - оценио је Николић.
Говорећи о угледу Војске Србије, Николић је рекао да је то институција од највећег поверења грађана, да је успешно иновирала области војне делатности, посебно област информационих технологија, процес командовања и повећања техничких могућности средстава наоружања и војне опреме.
- Наука би требало и даље да буде стуб и ослонац војне моћи, с обзиром на то да је ниво њене развијености реалан показатељ свих значајних параметара моћи. То подразумева интензивну и несметану сарадњу Војске Србије и научно-образовне и истраживачке делатности - подвукао је Николић.
Официрима који су управо завршили усавршавање у области безбедности и одбране, председник Србије је поручио да су тек на почетку стазе знања и да је образовање током целокупне каријере концепт који се примењује у војнообразовним институцијама.
Мултинационалне операције у којима учествују припадници ВС одвијају се на више континената - на Кипру, Конгу, Централноафричкој Републици, Либану, Либерији, Обали Слоноваче, Малију и Сомалији.
- Наши официри, подофицири и војници који су у њима ангажовани, добијају највише оцене за показана знања и вештине, чиме се потврђује висок квалитет нашег војног образовања. Наша Војска тежи стандардима најмодернијих армија света - рекао је председник Србије.
Официрима је поручио да морају да буду и свесни и одговорни, зато што их "херојска дела наших предака обавезују на то" и додао да је посебно задовољан што ове године има полазника из Алжира, БиХ, Македоније и Хрватске.
Најуспешнијим официрима сабље је уручио председник Србије, и то трећем у рангу потпуковнику Дејану Куртову, другом у рангу пуковнику Јанку Петрушићу и првом у рангу потпуковнику Небојши Добријевићу.
Полазници су усавршавање завршили са просечном оценом 8,55, а официрске сабље и значке доделио им је министар одбране Зоран Ђорђевић.