НИКОЛИЋ: Више од 1.7 милијарди евра за Србију и БиХ
БРИСЕЛ - Председник Србије Томислав Николић изјавио је вечерас да је за Србију на Донаторској конференцији у Бриселу опредељено 995 милиона евра најповојнијих кредита и потпуно слободних средстава и да је због тога веома задовољан и поносан.
"Прикупљено је укупно 1. 846 милиона евра, од тога 995 милиона за Србију, што најповољнијих могућих кредита, што потпуно слободних средстава, која се додељују да се извучемо из невоље и отклонимо све последице поплава", рекао је Николић.
"Нешто су директне донације држава, нешто су повољни кредити, а нешто су кредити који нису искоришћени па се сада преусмеравају" рекао је Николић и додао да у то нису ушла средства из фонда солидарности ЕУ за које треба да аплицирамо.
Председник Србије Томислав Николић изјавио је да добијен "фрапантно" висок износ истовремено изражавајући уверење да ће наша земља оправдати поверење ЕУ и осталих донатора.
Николић је у говору на донаторској конференцији за помоћ Србији, и Босни и Херцеговин после мајских поплава, рекао да ће се Србија са последицама поплава борити годинама, а да је сасвим извесно да ће тада настала катастрофа изазвати привредну рецесију.
Како је објаснио, по проценама ове године привредна активност Србије опасти за 0,4 одсто, док је раније био предвиђен раста од 0,5 одсто.
У Србији су, навео је Николић, поплавама посебно погођени становање, здравство, образовање, пољопривреда, систем одбране од поплава, рударство и енергетика, производња и трговина, водоснабдевање, одвођење отпадних вода и смештање отпада, угрожена је животна средина, поремећени су саобраћај и друге комуникације.
Николић је, у име грађана Србије, захвалио организаторима и учесницима донаторске конференције за санирање штета од поплава у Србији и Босни и Херцеговини, а захвалио је и земљама које су појединачно помогле Србији током поплаве.
"Хвала свим државама које су нам притекле у помоћ у време када нам је било најтеже, и тако смањиле број људских жртава и размере материјалне штете. Свима вама, вашим државама и народима хвала што сте и данас с нама, помажући нам да наставимо даље", рекао је Николић у Бриселу.
Николић је за организовање данашње конференције захвалио Европској унији, Француској и њеном председнику Франсоа Оланду, Словенији, као и генералном секретару УН Бан Ки Муну јер су УН подржале идеју о одржавању донаторске конференције.
Председник Србије рекао је да Србија не може да надокнади сву штету само из донација и помоћи, и да ће можда три четвртине штете морати сама да поднесе, али да је у невољи "све што човек добије, сваки знак пажње, солидарности и помоћи “ веома битан.
Захвалио бих се на брзом реаговању и ангажовању за добијање финансијске помоћи од ЦЕРФ (Централ Emergency Респонсе Фунд) и доласку УНДАЦ (Унитед Натионс Дисастер Assessment анд Цоординатион) тима", рекао је председник.
Николић је додао да је у изради Извештаја о процени штете веома значајно било и ангажовање Програма УН за развој (УНДП), заједно са ЕУ и Светском банком.
Признање Црвеном крсту
Изразио је наду да ће, након утврђивања штете, УНДП наставити да пружа помоћ Србији, и одао признање Црвеном крсту Србије и сарадњи с Црвеним крстом других држава и свим хуманитарним организацијама у Србији који, како је рекао, и данас помажу страдалом становништву.
Николић је истакао да веома цени посвећеност и ангажман званичника ЕУ, посебно комесарке ЕУ за међународну сарадњу, хуманитарну помоћ и ванредне ситуације Кристалине Георгиеве која је одмах дошла у Србију, посетила најугроженија подручја и предала опрему за ургентно отклањање последица поплава.
"Очекујемо да ће ЕУ пружити подршку и кроз Фонд солидарности ЕУ, при чему ће Републику Србију третирати као земљу чланицу", истакао је председник.
Како је рекао, Србија цени то што је ЕУ показала разумевање да Србију подржи и кроз фондове претприступне помоћи и то из преосталих средстава из претходних буџетских година, која из разних разлога нису потрошена, а могу се брзо ангажовати.
Николић је рекао да Србија очекује финализацију одлуке о реализацији тих средстава.
Председник је указао да је "данас страдала Србија, сутра ко зна која земља", те је "поука целом свету: нужно је да сви заједно координирамо активности на плану ублажавања последица временских непогода".
Зато је "потребан што хитнији развој система адаптације на климатске промене и успостављање механизама за смањење ризика од природних катастрофа" и то одмах, рекао је Николић.
Србији је потребна помоћ у санирању штете и за стварање услова за превентивне мере заштите од поплава, пре свега за изградњу одбрамбених линија на местима могућих излива, а посебно на акумулационим језерима.
Потребни су, рекао је Николић и, антиерозивни радови на сливовима, дуж речних корита, пошумљавање и изграда преграда за спречавање бујица, средства за разбијање ледних санти ради нормалног отицања воде, израда мрежа за одводњавање ради спречавања плављења површина.
Србија ће радити на унапређењу цивилне заштите и оспособљавању људства и константном унапређењу мера, а неопходна је помоћ у набавци опреме за санирање последица, рекао је Николић.
Председник је истакао да "Србија доброчинство не заборавља, подигла је споменик захвалности Француској за помоћ у Првом светском рату, а обележиће достојно, спомеником у неком од поплављених градова, и ово до сада незабележено сврставање целог света уз наш народ".
"Биће то опомена да поштујемо природу, али и споменик који ће овековечити људску солидарност“ врлину на коју смо сви заједно поносни. Познајем свој народ, ову доброту вам ни наши потомци неће заборавити", рекао је Томислав Николић у Бриселу у говору на донаторској конференцији за помоћ Србији и БиХ после мајских поплава.