Николић у УН: Србија спремна да допринесе
ЊУЈОРК - Председник Србије Томислав Николић изјавио је да су политички лидери данашњице одговорни за доношење заједничких одлука од којих ће у великој мери зависити благостање будућих генерација и поручио да је Србија спремна да допринесе решавању проблема глобалног загревања.
Николић је, на самиту УН о климатским променама у Њујорку, напоменуо и да се земљама у развоју мора пружити прилика за развој, чак и ако то значи увећање емисије штетних гасова у тим земљама.
"На нама, политичким лидерима данашњице, је одговорност за доношење заједничких одлука од којих ће у великој мери зависити благостање будућих генерација. Србија је мала земља, али кроз партнерски однос с другима може да отклони све претње и проблеме који превазилазе њене могућности", рекао је председник Србије.
Николић је приметио да је одавно јасно да решавање питања глобалних климатских промена захтева свеобухватно деловање и на мултилатералном и на регионалном нивоу и подсетио на предвиђања стручњака да ће у 21. веку глобална температура порасти за неколико степени и да ће учестати временске непогоде.
"Настојећи да допринесе решавању тог проблема, Србија је спремна да да свој допринос у решавању тог проблема, посебно имајући у виду да је већ месецима жртва катастрофалних поплава", рекао је он, навевши да су у неким деловима Србије пале количине кише какве падну једном у хиљаду година, да је штета процењена на преко 1,5 милијарде евра и да су изгубљени и људски животи.
Николић је рекао да је клима током историје планете утицала на процесе који су узроковали промене на Земљиној површини. Николић је оценио да ће последице климатских промена додатно повећати напетост узроковану великом неједнакошћу која већ постоји у свету.
Катастрофичне предикције будућности намећу, како је упозорио, различите рестрикције, које највише погађају најслабије, односно оне који тек треба да покрену индустрију и обезбеде бољи живот својих грађана. "Земље у развоју само незнатно доприносе глобалном загревању, њима се мора пружити могућност да се развијају, чак и ако то значи увећање емисије штетних гасова у тим земљама. За развој не постоје само морални разлози", рекао је Николић.
Он је истакао да је задатак политичара пружање пуне подршке научним активностима и, истовремено, усаглашен и координиран одговор на климатске промене и ектремне временске ситуације. "Адаптација и припремање одговора државе и друштва на сваки могући сценарио, укључујући онај најгори, видим као наш основни и најважнији задатак", додао је Николић.
Србија ће, према његовим речима, кроз своје државне и научне институције, поштујући релевантна међународна документа, наставити да доприноси активностима УН и свим другим, пре свега европским и регионалним иницијативама у пословима око мониторинга климе и смањења негативних утицаја климатских промена.
Николић је, такође, изразио наду да ће на трећој светској конференцији УН о смањењу ризика од катастрофа, у Јапану 2015. године, бити постигнут договор о усвајању оквира за дугорочно смањење ризика од катастрофа, у којем би већи акценат био стављен на предвиђање сценарија.