Нова Европа: Деценија развејаних бојазни и срушених митова
ПРАГ/БРАТИСЛАВА/ВАРШАВА - "Нова Европа" слави десету годишњицу уласка у Европску унију уз више ентузијазма него што би се очекивало, чак и у евроскептичном Прагу. Сенка кризе око Украјине је Пољаке, Чехе и Словаке изненада подсетила да се не рачунају само километри нових путева, нова радна места или Европа без граница и виза, већ и безбедност - чврсто сидро у Европи, ван руске сфере утицаја.
"Нову Европу" чини десет земаља које су симултано, 2004. године, у до данас највећем таласу проширења Европске уније, примљене у ту државну творевину. Нове чланице су тада постале Чешка, Пољска, Словачка, Словенија, Мађарска, Естонија, Летонија, Литванија, Кипар и Малта.
Колико се "стара Европа" плашила великог праска и проширења толико је баук Европе кружио и по Варшави, Прагу и Братислави. Након деценије чланства главне црне сценарије демантовао је сам живот.
Купиће нас Немци. Растопићемо се као коцка шећера без националног суверенитета и идентитета. Сатана са Запада подстаћи ће Пољакиње на абортусе. Пропашће село. Предузећа неће издржати конукренцију милиони незапослених, конкрентно евроскептична прогноза за Пољску говорила је о осам милиона, преплавиће домаћа тржишта рада.
Секуларни Сатана са Запада у Пољској се није појавио, бар када су у питању намерни прекиди трудноће јер и даље важи један од најригорознијих закона у Европи који абортус дозвољава само ако је оштећен плод, угрожен живот мајке или је трудноћа последица силовања. Незапослени нису преплавили ни Пољску ни Словачку у којима се захваљујући отвореном тржишту рада у Великој Британији и Ирској незапосленост преполовила.
Дугогодишњи главни евроскептик међу шефовима држава и влада до прошле године, чешки председник Вацлав Клаус, чак је сада у вродотацијама и новцу из заједничке европске касе открио главног кривца за набујалу корупцију у Чешкој, због које Чеси, за разлику од суседа Словака и Пољака, нису успели да искористе ни половину своте коју им је наменио Брисел.
О мрачној страни еврофондова, инвестиционој грозници под паролом узми, лако ћемо за шта, не питај када дају" повела се недавно расправа и међу Пољацима који као највећи корисници фондова Уније И голим оком виде колико су променили и модернизовали и град и село.
"Нико није предвиђао да ће прилив средстава из Уније завршити таквим колосалним инвестиционим расипањем", казао је публициста Ешек Јажџевски.
"То, међутим, није кривица ЕУ већ пољских власти, централних и локалних самоуправа и грађана Пољске који на новац из ЕУ гледају као на ничији", казао је Кшиштоф Зуба аутор књиге "Пољски евроскептицизам и еврореализам".