НОВА НАВАЛА МИГРАНАТА: Расте број избеглица на јужној македонској граници!
Највише Сиријаца на граници
На граничном прелазу Богородица на македонској страни границе са Грчком у последња 24 сата је регистровано 3.784 страних држављана који су изразили намеру за тражење признавања права на азил, избеглица и миграната, међу којима је 736 деце. Јуче је било највише регистрованих избеглица из Сирије, укупно 1.783 особе.
Колико је Аустрију коштало да подигне ограду на граници због миграната можете прочитати ОВДЕ.
Овим је, од 19. јуна, када је усвојен Закон о азилу, према коме су мигранти имали рок од 72 часа да одлуче да ли ће тражити азил или ће само проћи кроз Македонију, при чему ће моћи слободно да користе јавни превоз, аутобусе и возове, издато укупно 325.543 страних држављана, од којих 182.999 мушкараца, 52.329 жена, 72.432 деце у пратњи носилаца потврде и 17.783 без пратње.
Према држављанству, највише потврда је издато држављанима Сирије, укупно 188.361 особа, затим Авганистана, 79.063 миграната и Ирака 36.678.
Закључно са јучерашњим даном, Одељење за азил је примило укупно 82 захтева. Највећи део захтева, укупно 55, су поднели државјани Сирије, а од њих је 17 деце, док су остали држављани Пакистана, Авганистана, Марока, Алжира и Ирака. Иначе, у прихватном центру у Гази Баби јуче је било 24 азиланата.
Мобилне екипе Црвеног крста су указале помоћ за 1.143 лица, поделиле 660 ћебади и око 350 врећа за спавање, као и две хиљаде флаша са водом и четири стотине пакета са храном и средствима за хигијену. Иако је било најављено да ће припадници "Frontex"-a стићи још јуче они још увек нису распоређени на граници.
Грчке власти су по први пут од почетка кризе успоставиле потпуну контролу над граничним појасом и кампом код Идоменија. За мигранте и избеглице је забрањен улаз у село, таксистима је забрањено да их превозе до и у близину кампа одакле су повучене економске избеглице које су блокирале железнички саобраћај.
Лоше стање у кампу на грчкој граници
Према извештајима невладиних организација стање у кампу на грчкој граници је катастрофално пошто нема хране, воде, млека и ћебади за промрзле избеглице.
На јужној македонској граници се после напада у Паризу пропуштају само држављани Сирије, Ирака и Авганистана, јер су западноевропске земље одлучиле да не примају тзв. "економске мигранте" чиме су приморале земље дуж "Балканског коридора" да ураде исто.