Нова рунда дијалога у Бриселу
БРИСЕЛ - У Бриселу ће данас бити одржана 23. рунда дијалога о нормализацији односа Београда и Приштине, на којој би, како се очекује, теме требало да буду правосуђе и оснивање Заједнице српских општина.
На позив високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон, у Брисел долазе први потпредседник техничке Владе и вероватно будући премијер Александар Вучић и председник одлазеће Владе Ивица Дачић.
На састанку званичника Београда с високом представницом ЕУ и председником косовске владе Хашимом Тачијем, теме би, како се очекује, требало да буду правосуђе и формирање Заједнице српских општина, о чему две стране до сада нису постигле сагласност.
Дачић је најавио ,,тешке разговоре" о чему две стране до сада нису успеле да се договоре или имплементирају оно о чему је договорено. ,,На Косову почињу припреме за парламентарне изборе, што је за нас веома битно питање - ко има право гласа, питање колико ће Срби имати посланика у будућој Скупштини Косова, питање заступљености Срба у органима власти Косова, правосуђе, конституисање Заједница српских општина и још доста тога о чему ће се разговарати", објаснио је Дачић.
И министар без портфеља задужен за КиМ у техничкој влади, Александар Вулин најавио је да би у Бриселу сутра могло бити речи и о променама косовског изборног закона, односно заступљености српских посланика у косовској скупштини. ,,Срби на Косову и Метохији су рекли да не долази у обзир смањивање њихових права, то је нешто што мислим да подржава читав свет, што подржава међународна заједница. Ја сам сигуран да ћемо имати времена да о томе говоримо и у Бриселу у понедељак", рекао је Вулин.
,,Бриселски споразум је статусно неутралан, а то значи да гласање са одговарајућим српским документима не може бити доведено у питање, јер све остало би било преијудицирање коначног решења", нагласио је Вулин.
Пред преговарачима у Бриселу данас ће, како се очекује, бити тема надлежности Основног суда у Косовској Митровици, који, по виђењу приштинске стране треба да обухвати седам општина, од којих су три са претежно албанским становништвом.
Београд сматра да такво решење није у духу Бриселског споразума, јер би етничка структура судија и тужилаца таквог суда била већински албанска.
Друго нерешено питање је цивилна заштита на северу Косова, која је под контролом локалних власти, а за коју Приштина тражи да се уклопи у косовски систем под патронатом Косовских снага безбедности, при чему се српска страна одлучно противи овој идеји.
Очекује се да нова рунда дијалога у кабинету Ештонове почне у рано поподне и да се заврши у понедељак предвече.