НОВЕ СТАРЕ СНАГЕ: Словенија ангажује пензионисане полицајце због избеглица
Словенија ће ангажовати већи број пензионисаних полицајаца како би боље управљала мигрантском кризом, а са Аустријом преговара о отварању још једне излазне тачке за мигранте, јер је садашњи прихватни центар у Шентиљу преоптерећен.
Министарство унутрашњих послова Словеније потврдило је данас да ће влади предложити повећање броја такозваних "помоћних полицајаца", односно пензионисаних полицијских службеника који ће углавном бити ангажовани на одржавању реда у прихватним центрима.
Још увек није на снази закон о већим овлашћењима војсци
Сада је на одржавању реда у мигрантској кризи ангажовано око 10.000 редовних и специјалних полицајаца, као и 250 помоћних, уз учешће само мањег дела војске с обзиром да синоћ прихваћени закон о већим овлашћењима војсци у контроли границе и избеглица још није на снази.
"Помоћни полицајци имају знање и искуство, а добијају једнака овлашћења као и редовна полиција", казао је на брифингу за новинаре државни секретар у министарству унутрашњих послова Словеније Боштјан Шефиц.
Он је рекао да је полиција вишедневним радом на контролисању прилива избеглица врло исцрпљена и да су потребне свеже снаге.
На новинарско питање о помоћи коју је за Словенију у Бриселу јуче тражио председник државе Борут Пахор, Шефиц је казао да ће министарство обавестити Европску комисију о средствима и опреми која би била потребна словеначкој полицији.
Ангажовање страних полицајаца
Упитан о евентуалном ангажовању страних полицајаца Шефиц није одговорио директно, али је рекао да би у том случају најпре било потребно дефинисати која овлашћења би те особе добиле у Словенији.
Према његовим речима највише тешкоћа данас је било с мигрантима око Брежица, где их у близину границе доводи Хрватска у недоговореним бројевима.
Потврдио је да се размишља о градњи још једног прихватног центра на јужној граници те да се с Аустријом преговара о отварању још једне излазне тачке за мигранте, уз оне у Шентиљу и Горњој Радгони. Такође се размишља о могућности да се за рад с избеглицама ангажују и незапослени, јер је број активиста, полиције и хуманитарних делатника премали, казао је Шефиц.
"У Словенију свакодневно улази велик број миграната, због чега се воде разговори о изнајмљивању нових аутобуса за њихово пребацивање у транзитне центре", додао је Шефиц који у словеначкој влади координира мигрантску проблематику.