Од овога нема одбране: Техеран спрема хемијско оружје, а његови ефекти су застрашујући! Израел у паници, хиљаде људи може бити угрожено
Иранска подршка Хезболаху више се не огледа само у оружју, муницији и обуци - могуће је да ће укључити и опаке хемијске агенсе, упозоравају амерички безбедносни званичници, пише немачки Билд.
Према Метјуу Левиту, из "Центра за борбу против тероризма у Вест Поинту", Иранци већ дуго раде на развоју таквог оружја, које може онеспособити велики број људи, или их убити. То би представљало директну опасност за хиљаде Израелаца, пише немачки лист.
Према Левитовим речима, упозорења америчке владе се посебно односе на развој активних фармацеутских састојака у Техерану који нападају централни нервни систем. Када се удахну, ови отрови (рецимо на бази фентанила) доводе до губитка свести. Нападачи тада могу напредовати брзо и тихо, напасти или заробити онесвешћеног непријатеља. Могу довести и до смрти оних који су изложени отрову.
Фентанил је опиоид који се такође злоупотребљава као дрога и довео је до многих смртних случајева од предозирања широм света. Једно такво оружје, у овом случају фентанил у гасовитом облику, Русија је употребила 2002. године када су снаге безбедности разбиле чеченске терористе у московском позоришту Дубровка и окончале талачку кризу. Неки од талаца и талаца умрли су од фаталних предозирања.
Према америчким и израелским званичницима, након овог инцидента у Русији, Иранска револуционарна гарда је повећала своје напоре да развије оружје и муницију (ручне и минобацачке гранате) који би служили као системи за тактичку употребу хемијског оружја.
Од почетка је план био да се ово оружје преда Сирији, иранским милицијама у Ираку и Хезболаху у Либану. Ово је требало да сакрије било какву директну везу са у Техераном. У оквиру планираног напада Хезболаха на северни Израел, такозване операције "Освајање Галилеје", планирано је коришћење хемијског оружја из Ирана за киднаповање израелских војника, тврде стручњаци за безбедност.
Према документима ЦИА, Иран је радио на производњи хемијског оружја од 1984. године уз помоћ кинеских и руских стручњака, наводи Левит. У септембру 2023. Министарство одбране САД класификовало је Иран као "сталну претњу" у вези са оружјем за масовно уништење. Министарство се осврнуло не само на ирански нуклеарни програм, већ и на непоштовање Конвенције о хемијском оружју (ЦВЦ).
Србија Данас/Билд